Příjmení a přechylování

Jsme na to zvyklí a nechme to tak, jsme nakonec zvyklí skloňovat, všechno, tedy i jména a příjmení.Snad jedině my a Slováci, jsme zvyklí přidávat k ženkým příjmením koncovku ová" nebo ká", a taky jako jediní, se Slováky, mužská a ženská příjmení skloňujeme, možná je to divné, nebo zvláštní, možná je to něco jako vepřo-knedlo-zelo, nebo bryndzové halušky.

V poslední době se ale i u nás rozmohla věc poněkud zvláštní, a to, že si ženy po provdání, ke svému přechýlenému příjmení, přibírají nepřechýlené a neskloňovatelné příjmení manžela.

A tak tu máme zvláštní podivné novotvary, jako třeba Eliška Kaplický- Fuchsová, Petra Eliáš-Voláková, Romana Jákl-Vítová. Naštěstí to nedělají všechny, představte si třeba něco jako Andrea Volopich-Verešová:o), nebo Františka Terezie Čeřovský- Mathé, no tak to člověk vůbec netuší, jestli je to jeden člověk, nebo dva!

Nedávno jsem se o tomhle bavila s kamarádkou, jmenuje se K. Dlouhá, její přítel se jmenuje Široký, takže K. Široký-Dlouhá, no tak k tomu už chybí jenom, aby se manželé dohodli, že jejich děti ponesou jméno Bystrozraký  :o ), nutno ovšem poznamenat, že její předchozí partner se jmenoval Ocásek,  Ing. Ocásek, ono to ing. dodá vážnost i ocásku, ale do příjmení Ing. K. Ocásek-Dlouhá to nepřenesete:o)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>