Dámy epoch

Začalo to úplně nevinně, jak už to tak u sbírek bývá, první byla panenka připojená k časopisu, tuším za 60,-Kč, tak jsem si ji koupila, 20 cm vysoká porcelánová panenka, nic zas tak moc zvláštního.

Doma jsem ji vybalila a začetla se do časopisu, abych zjistila, že je to vlastně upoutávka k celé kolekci panenek s názvem Dámy epoch, nikdo úplně přesně neví, kolik jich vlastně je:o).

/files/dep.jpg

A pak mě napadlo, že je nasbírám Čaky, protože až ona bude velká, už to budou vlastně staré porcelánové panenky v krásných dobových šatech s vlastním příběhem postavy v časopise. No a kdyby nic jiného, může tu sbírku nakonec s příšlušnou ztrátou prodat:o)

Zatím jich máme 33, a na podzim letošního roku jsou pozvány na výstavu panenek:o)

Tady malá ochutnávka ( v krabičce vpravo- Anna Karenina )

/files/dep1.jpg

/files/dep2.jpg

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Chlubírna a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

51 komentářů u “Dámy epoch

 1. Dobrý večer. Byla by prosím možnost si od Vás ještě koupit tyto porcelánové panenky? Vzala bych si všechny druhy, které máte :-) Prosím napište mi na mejlíka: caprice.monika@seznam.cz Děkuji a přeji hezký večer *Monika*

  • Já bych si jen teda přece jen dovolila zde doplnit, že panenky jsem kupovala za 240-250 Kč kus, pouze č. 1. stála tuším 69,-Kč

 2. Měla bych zájem o panenky ze sbírky „Dámy minulých epoch“. Z celé sbírky mi chybí pouze tato čísla: č.20 – Cecily Cardewová, č. 22. Verena Tarantová. č. 28. Lisbetta Fischerová, č. 31 Fanny Princeová, č. 33 – Dausy Millerová, č. 34 – Anna Elliotová, č. 39 – Gwendolína, č. 42 – Markéta a č. 43 – Marynia Plawická. Děkuji za nabídky. Bártová

 3. Dobrý den, hledám jakoukoliv panenku z uvedené kolekce, klidně rozbalenou. Ideálně Praha. Děkuji :-) Petra

  • Dobrý den :-) rozbalené mám všechny, ale každá bydlí ve své krabičce, ke všem mám i časopis, nicméně prodám je jedině všechny dohromady.

  • Ahoj,
   prodám výhodně zcela nové, nevybalené panenky Dámy minulých epoch. Mám jich 10 druhů. Za dobrou cenu, klidně nabídněte.

  • Dobrý den, koupím panenky z kolekce „Dámy minulých epoch“ ve velmi dobrém stavu (nerozbalené, popř. nepoškozené kusy). V kolekci mi pár čísel bohužel „zapomněli“ dodat, takže mám díru, kterou potřebuji jako sběratelka zaplnit.

   • Nezkusila jste se obrátit na prodejce? Mně tedy všechno, co mi nedodali, nebo dodali poškozené, okamžitě k mému požadavku dodali znovu!

    • Dobrý den, zkoušela, nicméně bez odezvy. Nedodání odůvodnili slovy „vyprodáno z důvodu omezeného počtu skladových zásob, proto jsme museli čísla XX-XY u některých zákaznic vynechat“.Což bylo hodně sprosté, protože časopis jsem odebírala od prvního čísla.
     Kdyby ty panenky nebyly tak krásné, tak jim to omlátím o hlavu a požaduji vrácení peněz za zničení kolekce, když nebyli schopni vyrobit a dodat kolekci kompletní. :-/

     • Aha, tak taková varianta mě nenapadla, já jsem dostala cca 3x panenku poškozenou a stačilo zavolat a okamžitě mi poslali zdarma novou, možná proto se pak na ostatní nedostalo, ale oni se vůbec netvářili, že by to byl problém.
      Zkoušela jste se poptat třeba na Aukro, nebo na Bazaoši?
      Já je teda prodávat nebudu, mám celou tu sadu pro holčičku, ať si ji pak prodaá sama, až vyroste :o )

 4. Panenky v tomto případě jsou dokonalými třešinkami na dortu, které jsou hodny obdivu s jakým rukodělným kumštem jsou vyvedeny. Spodní prádelko, paručky, rasičky, obličejíčky… Ale co srdce sběratele ocení více jsou informace v přiložených časopisech. S každým číslem koukám, co všechno uměli lidé před námi, hlavně, co lidské ruce dokázali vyrobit, sestavit, ušít, utkat. Mod, děkuji za laskavé zapůjčení. Zrovna v pátek jsem se pokoušela ušít šatičky dle vzoru na 10 cm panenku. Tušíte správně – nepodařilo se.==ad Bára – Maminka se spletla, věnovala mi panenku) Barunko, když ji kupovala možná byla v té chvíli maminkou malé holčičky, o níž si myslela, že by jí panenka udělala radost; vždyť takovou si celý život přála. Zkus se zeptat maminky z jakých pohnutek ti ji. Možná se vyjasní některé rodinné otazníky a otevřou tajuplné dveře. Hezké sluneční odpoledne a MSF

 5. Mně dala mamka někdy před 6 lety pod stromeček panenku s porcelánovou hlavou, loknami a rokokovými šatičkami a já jsem to nepochopila doteď, co ji to popadlo za chvilkové šílenství. No, úcta k rodičce mi nedovolila tu věc vyhodit, ale darovat by se mohla ne? :-) )))

 6. Chrisne, tyhle moc nejdou ani svlíknout.Ale hrát si s nima, to jde, takže Čaky říká JOOO:-) a už si tu s nima hrála i Ofélie Korfská a zabavila se jimi půl odpoledne. Jsou to prostě "trochu jinak" oblečené Barbíny:-)Kdy jí to dám? až bude velká? větši? možná je prodáme a koupíme nový koberec, vanu,…:-), nevím:-)

 7. Tak já panenkám vůbec nerozumím a neumím si s nimi hrát. I když tyhle asi moc na hraní a věčné převlékání určeny nejsou:)A co tomu říká Čaky? Už jsi přemýšlela, kdy jí to dáš?

 8. :o ) neresim to, jen me inspiroval squire. kdysi se prodavali takhle s casopisem kostry :o ) meli jsme doma dve. pak to zdrazili a tak jsme vyhodili i ty dve kostry.

 9. ratkovětšina panenek je kýč, 90% bytů v kterých jsem byla jsou podle mne kýč,ale proč to řešit?Ale třeba " Ta Anna Karenina, to vbyla pěkná ženská!, asi si to přečtu…", nebo tak:-)

 10. squiretak já považuju Teovu činnost za originální umění / zatímco panenky jsou strojová záležitost), ale některé ty kecy má jak z Tribuny:-D

 11. z meho pohledu je oboje kyc :o ) paroubkova hlava i rozkosna panenka. ale to je hrozne individualni. panenky jsou milounke a paroubek smesny a tim dilka plni ucel pro ktery byly vytvoreny.

  • Ratko, plně se s Tvým pohledem ztotožňuju :-)

   O umění nelze hovořit ani v jednom případě, ale ani v jednom případě o umění taky vůbec nejde.

   Oboje si slouží svým účelům. @Teovy kýčovité fotokoláže můžou pobavit, a když si někdo sbírá kýčovité panenky, tak mi to nepřekáží ani náhodou, ačkoli mě osobně by překážely i na dně skříně.

   Určení kýče je docela jistě věcí značně subjektivní. Já už raději slovo kýč ani nepoužívám, zdá se mi jím být asi tak 80% všeho toho, na co můj zrak ve vitrínách a výlohách padne :-)

   Ale!

   Můj nevlastní syn Matěj /36/, který se narodil a zůstal žít v Paříži, vlastnil spoustu podivných figurek příšerek.

   Ráda bych je byla bývala kdysi při stěhování vyhodila (na vyhazování hraček jsem expert), ale netroufla jsem si, dají se s nima dělat všelijaké věci a navíc byly z dokonalého materiálu, téměř nezničitelné a tak se hračky stěhovaly z Francie do Prahy. Podědili je postupně všichni tři další synové a teď už si s nima hrají vnuci.

   Už je jim víc jak třicet let a já docela náhodou nedávno ve Francii zjistila, že tyhle hračky mají obrovskou hodnotu.

   Prodat je už ale nemůžeme, už mají za sebou silnou rodinnou historii a tak se budou dál tyhle rodinné šperky, které jsem kdysi prohlásila za kýče, aktivně dědit :-)

   • Jeje to jsou starosti:o))
    Jsou to panenky, mají krásné ksychtíky a krásné šaty, ale hlavně představují literární postavy, a ke keždé z nich je povídání v přiloženém časopise, Předpokládám, že holčička ve věku 8-10, možná 12 let, která už umí dobře číst, bude mít zájem si k té které panence přečíst vocode a třeba to bude příběh, ke kterému bude chtít přečíst i knížku, ale třeba v těch časopisech objeví i kouzlo starých panenek. Třeba, třeba, třeba, já nevím, třeba se rozhodne je prodat a nějaký bláznivý sběratel koupí aspoň po stovce každou jednu a Čaky bude mít skoro 5 tisíc na krmení pro koně na několik měsíců:o)

    • No jo, já se moc rozepsala :-) Dneska mám nějakou psací, chtěla jsem původně jen o tom, jak se dají hračky dobře zúročit – žádná sranda.

     Taky mě to napadlo, že ten, kdo měl tenhle nápad, jak vydělat, to spojil s užitečným – tedy s tím rozšiřováním obzorů paní a mladých dívek :-)

 12. No jo, Mod., to víš, taková porcelánová panenka v biedermeierovských šatech je prostě kýč, že jo, zatímco Paroubkova hlava s fotošopovým Elvisovským účesem je originální umění, co naděláš:-D

 13. Teonemám " to" vystavené ale uložené v těch krabičkách, a tamto nejsou certifikáty, a už vůbec ne papundeklové, ale prostě papírové časopisy obsahující třeba i návody na rekonstruování starých panenek z různých období, včetně rekonstruování oblečení.

 14. Taky jsme jeden čas s kámoši sbírali kýče. Pak jsme udělali veleúspěšnou výstavu a po jejím skončení vše demonstrativně zapálili. No ale vystavit si tohle doma i s certifikáty z papundeklu, na to holt musí bejt extrémně silná osobnost.