3. Kupujeme nemovitost přes RK.

Tedy taky jakože profesionálně:-)Pokud přes RK, patrně jsme si vyhlédli byt, který je přes některou RK na jejich stránkách, nebo na realitních serverech nabízen.
1. Realitní makléř by si s námi měl na základě tel. Rozhovoru sjednat schůzku v, nebo u nemovitosti o kterou máme zájem a tuto by si nás měl nechat řádně prohlédnout. Dávejte si při prvním kontaktu pozor na to, zda makléř je pokud jde o nemovitost orientován, tzn. zda je schopen odpovědět alespoň na 80% Vašich dotazů. Odpovědi typu Nevím, ještě jsem tam nebyl/a by Vás rozhodně měly zneklidnit..
2. V případě, že o byt projevíte zájem, měl by Vás makléř předložit doklady o nemovitosti, samozřejmě není povinen Vás seznamovat se jménem či adresou prodávajícího (to by byl sám proti svému obchodu).
3. Pokud o byt máte skutečně zájem, makléř by Vás měl vyzvat k podpisu rezervační smlouvy (znamená, že byt nebude nadále nabízen jinému zájemci) a vyzvat Vás k složení rezervačního poplatku ( většinou 4-8% kupní ceny). Tento rezervační poplatek by neměl mít nic společného s provizí RK, tu má totiž platit prodávající,který má s RK uzavřenu smlouvu o zprostředkování prodeje, může však výši provize kopírovat, v každém případě by se jeho výše měla objevit v sepsané kupní smlouvě jako do depozita složená část kupní ceny.kterou RK vyplácí prodávajícímu. OBCHODY RK A PRODÁVAJÍCÍHO VÁS JAKO KUPUJÍCÍHO NEZAJÍMAJÍ.
4. Zprostředkovatelská smlouva musí v některém ze svých ustanovení přesně vyjmenovat okolnosti za kterých se Vám rezervační poplatek má vracet celý, za kterých částečně a za kterých vůbec ( například porušíte-li Vy smlouvu o rezervaci). Rovněž pakby měla zprostředkovatelská smlouva obsahovat sankce pro RK pro případ, že je porušena z její strany ( a Vy kupříkladu zbytečně vyřizujete hypotéční úvěr ).
5. Solidní RK spolupracuje s právníkem, který připraví kupní smlouvu, případně smlouvu u smlouvě budoucí v případě nějakých problémů s bankou, zástavami a tp.. Ještě solidnější tento sepis také sama hradí. Pokud právník smlouvu jen připraví a podepisujete ji u notáře, o poplatky spojené s ověřováním podpisů byste se měli podělit s prodávajícím.
6. RK může prodávajícího na základě plné moci k prodeji také zastupovat, postup by se však neměl lišit od bodu 5.
7. V žádném případě nepodepisujte kupní smlouvy sepsané jen makléřem, nebo RK, smlouvu si vždy vyžádejte k prostudování a navštivte s ní právníka.
8. Kupujete-li nemovitost, nebo její část, kdy jsou v LV zapsaní i další spoluvlastníci, k uzavření smlouvy o prodeji je nezbytný jejich souhlas s konkrétním prodejem.. Takový souhlas se nevyžaduje jen v případě, že se nemovitost převádí mezi již zapsanými spoluvlastníky.
9. Podpisy na kupní smlouvě musí být ověřeny notářem (nikoliv matrikou),pokud smlouvu nesepisuje a nepředkládá KÚ advokát. Podpisy na Návrhu na vklad vlastnického práva se neověřují.Pokud i Návrh podává v zastoupení všech smluvních stran advokát, podepisuje Návrh na vklad on, pokud někdo ze smluvních stran není advokátem zastoupen, musí se rovněž podepsat.
10. I v tomto případě platí, že poplatek za vklad 500,-Kč hradí kupující, daň z převodu hradí prodávající.

Je to jasné?:-))

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady a porady:-) a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

19 komentářů u „3. Kupujeme nemovitost přes RK.

 1. NevímNevím, jaké máte zkušenosti Vy, ale smlouva, sepsaná od právníka, nestačí!!! My měli smlouvu, kterou odsouhlasovali právníci dva, jeden náš a druhý ze stavební spořitelny, přesto byla neplatná!!! To řekli právníci na katastrálním úřadě a odmítli převod zapsat. Takže jsem si smlouvu předělala podle toho, co mi řekli na katastráku a to předělané pak zapsali. Mezitím už byly vyplacené peníze. Hlavně, že jsme právníkovi zaplatili. Takže nevěřte nikomu a všechno si ověřte předem!!!My měli výhodu, že šlo o převod v rodině. Kdyby to bylo přes realitku, tak ta za nic nezodpovídá. Bohužel. V tomto případě by kupující měl dluh na krku jako krávu a bydlel by pod mostem.

 2. Podpisy“Podpisy na kupní smlouvě musí být ověřeny notářem (nikoliv matrikou)”To nikoliv matrikou (pokud tim rozumime obecni urad ap. opravneny overovat) je napsano v jakem zakone?

 3. zahradakoupila jsem domek a prodávající mi zatajila,že část zahrady jí nepatří.Ted mi hrozí, že ji majitel bude zabírat anebo draze prodávat.Má někdo radu?díky

 4. zahradakoupila jsem domek a prodávající mi zatajila,že část zahrady jí nepatří.Ted mi hrozí, že ji majitel bude zabírat anebo draze prodávat.Má někdo radu?díky

 5. zahradakoupila jsem domek a prodávající mi zatajila,že část zahrady jí nepatří.Ted mi hrozí, že ji majitel bude zabírat anebo draze prodávat.Má někdo radu?díky

 6. Já vím, že je to těžký:-))Chtěla jsem jen malinko, co je správně a co ne, ´potože když se to pak posere, příjde na řadu soud a už jsem taky viděla prohrát klienta proti RK složenž rezervační poplatek, protože se snažil udělat levou ten klient a i když se u toho soudu kroutili jak hadi, po ročním souzení to prohráli a pak ještě u odvolacího soudu, takže je to přišlo celkem zhruba na 40 rez.pop. a 60 na výlohách advokátů a soudních poplatcích.

 7. To je těžký. Třeba chceš zrovna ten jeden byt, líbí se ti, žádnej jinej ti nepřipadá lepší. A zrovna ho nabízí blbá realitka… Co potom? Vzdát se ho? Pokoušet se o nápravu stavu v RK? Z asi pěti realitek pouze jediná na mě působila profesionálně a čestně. Bohužel jejich nabídka mi nevyhovovala.

 8. No ještě by mohly být pronájmy přes RK, ale tohle téma je mi veskrze odporné:-))))) A jestli Dalas? nedalas:-))))

 9. Tady snad nejde tak ani o komentáře:-)) nepopisuju jak jsem vařila gulášek:-)))) Je to, má to být itinerář, který si kdo chce může nebo nemusí vytisknout a kdyby něco k tomu potřeboval víc, tak se případně zeptal:-)

 10. řekl bych, soudě podle počtu komentářů, že nikdo nekupuj ani neprodává. A nebo jsou všichni v kině, dívají se na Thálie a nebo už spí. Prostě net v sobotní večer je jako pobřeží Francouzské riviéry v půl osmé ráno :o)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *