Vyšupat? :-)

A bílá sobota pomalu za námi, pondělí se blíží a řeka dost daleko.Když jsem se narodila, byl zrovna ten první úplněk po jarním slunovratu dost brzy, v březnu, nestává se to moc často, ale občas ano:-). Na Škaredou středu jsem se narodila a semtam pak někdo řekl “Ahaaa, tak tím se hodně vysvětluje!” :-)),ani nevím jak to mysleli, jestli, že se to jako odrazilo na mém vzhledu, nebo že mám povahu Beránka:-)), nebo Jidáše.
Poté co jsem se narodila mě taky nechali pokřtít a moje křestní jméno získané křtem je Antonie a nemám ho po kmotrách, ale po prababičce.
Tím křtem ze mne udělali křesťana a tak jsem byla křesťanem vlastně docela dlouho.
Velikonoce jsou křesťanské svátky, nemají nic společného ze zajíčky a kuřátky, ani zasetým ovsem:-) celé jsou o symbolu křesťanství Kristovi, tedy Ježíši Kristovi.
K Velikonocům neodmyslitelně patří TO, čemu se tady v Čechách říká pomlázka. Všechno je pomlázka, ta věc sama o sobě, to čím se to dělá, i to, pro co se chodí je pomlázka a pak, jeden den v roce Vás někdo vyšupá. No prosím, jedno jiné písmenko a přitom tak velká změna:-)
U nás na Moravě se TOMU říká šmigrust a k jeho výkonu se nepoužívá pomlázka, ale jalovec / větev ne koření/, voňavky a hlavně voda. Když říkám voda, nemyslím pokropit, když říkám voda, myslím kbelík, nebo řeku. Mnohokrát jsem o Velikonočním pondělí skončila v Ostravici na které byly ještě zbytky ledu. Pravda, taky byla dost daleko, nejmíň jako to Labe a v mokrých namrzlých harech se šlo domů dost blbě:-).
Když jsem byla malá, máma malovala krásná vajíčka, nejkrásnější jaká jsem kdy viděla, malovala jich nejmíň 50 a nikdy nezbylo ani jedno. Když jsem byla větší, už je pak nemalovala.
Přesto, že jsou Velikonoce především křesťanské svátky, slaví je všichni, jsou to totiž taky svátky jara a jaro je úžasná věc, nejrásnější období roku:-) a tak Vám všem přeju krásné Velikonoce:-)).

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 komentářů u „Vyšupat? :-)

  1. No nevím:-) můj slovník se dnes omezuje na slova jako “pa”, “ba”. “baf”, “mama”, “tata”, “baba”, “haf”, “čiči”,”na”, “ato”,”to” a “tutu”.

  2. Pro Paa jedna velikonoční ze SlovenskaŠibi, šibi, mastné ryby,dávaj vajcia do korbáčaa keď nedáš kopu vajec,vyhodím ti muža na peca pacholka do komínavyúdi sa ako sviňa.

  3. jo, na té, přímo za kostelem, ale správný Brno je oblast kolem “Volfové”, to je ta ulic naproti Líšeňské Delvitě u Aralu :o))) A taky chcu říkanku, pls :o)

  4. A pro Mod jedna pěkná velikonoční koleda z jižní Moravy.Malované vajíčkoto je moje srdéčko,dávám Ti ho z lásky,nevracaj ho zpátky.

  5. ehm, ale já napsal “u nás v Praze”, a u nás v Praze, to je samozřejmě na Žižkově, tedy na té správné Praze :-))))))

  6. Ehm, ale já napsala ” u nás na Moravě”, a u nás na Moravě, to je samozřejmě na Severní Moravě, tedy na té správné Moravě:-))))))

  7. akorát “technická”: šmigrust se mrskutu říká asi pouze na severní Moravě, mám obavu, že lidé od Vyškova přes Brno až do Znojma by nevěděli o čem je vůbec řeč… :o)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *