Bydlíte nesmyslně draze za předražené tržní nájmy?

O tom, jestli to tak bude i nadále, se v podstatě rozhodne od pondělka za týden ve Štrasburku.Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku prostřednictvím Velkého senátu totiž rozhodne v pondělí 19.6. v 11. hodin dopoledne ve veřejném slyšení o odvolání ve sporu M.Hutten-Czapské proti Polskému státu.
(Připomínám, že v l. kole paní Hutten-Czapská u ESLP vyhrála a odvolací řízení probíhá k odvolání Polského státu).
O co se jedná? V podstatě o totéž co v ČR, paní Hutten- Czapská podala již zhruba před 2ma roky k ESLP stížnost proto, že Polsko připouští zákonem regulaci nájmů. V Polsku je však tato regulace asi na 50% úrovní proti regulacím v ČR.
Pokud ESLP rozhodne ve prospěch polské žalobkyně, bude se jednat o precedens aplikovatelný na veškeré ostatní podané stížnosti k tomuto soudu. z České republiky bylo v loňském roce podáno něco málo přes 3000 obdobných stížností a soud ve Štrasburku se rozhodl rozhodování o nich přerušit do doby vynesení precedenčního rozsudku týkajícího se Polska.
Takže, v pondělí 19.6. se rozhodne, zda jsou zákony o regulování nájemného v souladu nebo v rozporu s lidskými právy.
V praxi to pak bude znamenat buď to, že náhodně vybraná skupina obyvatel ( regulovaní nájemníci) bude nadále čerpat výhody, které za ně bude jiná náhodně vybraná skupina obyvatel (majitelé bytů) platit a další náhodně vybraná skupina ( tržně bydlící osoby), budou nadále bydlet za předražené nájmy.
A nebo to bude znamenat, že Polsko a následně pak i Český stát budou odsouzeni k obrovským náhradám škod, které bude muset vyplatit vlastníkům bytů, které nutili pronajímat regulovaně ( což zaplatí všichni daňoví poplatníci) a oba tyto státy si konečně uvědomí, že zákon o regulování nájemného je potřeba zrušit zcela v nějakém krátkém přechodném období.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Bydlíte nesmyslně draze za předražené tržní nájmy?

  1. Pro ty všímavé.. ta příšerná hrubka je omyl, pač jsem špatně umazal větu. No a pro ty méně všímavé… setrvejte v klidu :o))

  2. Mo. tvoje teorie vychází z velmi jednoduchého ekonomického modelu, mám obavy, že ideálního. Protože v Praze není pravděpodobné, aby nastalo razantní zvýšení nabídky. Naopak. Hovoří pro to několik skutečností:1, Lidé bydlící v regulovaném nájmu žijí zpravidla v dost nevyhovujících bytech. Tudíž když jim majitel zvedne cenu, nebudou mít důvod setrvávat a budou hledat byty nové, lepší – zvýší se jejich cena, pač budou exkluzivní zboží.2, Praha je plná venkovanů a Slováků. Pokud klesnou nájmy, logicky jim zbude víc peněz a o to raději opustí své vidlákovi a budou žit tady… tudíž opět zvednou poptávku a cenová hladina se vrátí..3, Bude tu mnoho volných nevyhovujících a předražených bytů – bývalé regulované. Tam by cena teoreticky měla jít dolu. Prakticky je to otázkou.

  3. IbONepochopila, protože chybí konkurence, teda poptávka převyšuje nabídku, což by tak nebylo, kdyby nebylo regulací. Právě proto se skupina draze bydlících měla ozývat nejméně stejně jako majitelé, ale bohužel:-(

  4. Většina ze skupiny draze bydlících je ráda, že vůbec nějak bydlí, protože většina ze skupiny majitelů zatím nepochopila, že pronajímat byt není jen brát prachy a klást si podmínky…

  5. IbOjenže bohužel, skupinu draze bydlících, která je zřejmě nejpočetnější, není vůbec slyšet. Slyšet je jen majitele bytů, kterých je řejněme 200 tisíc a regulované nájemníky, kterých je cca 750 tisíc. 750 je skoro 4xvíc než 200 a proto politiky zajímá víc těch 4xvíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *