A zase zadarmo!

Aneb nutná administrativa spojená se zákonem o jednostranném zvyšování nájemného.Tak, já si to vyadministruju sama, zadarmo, ale co budou dělat lidé, kteří si to sami vyadministrovat neumí?
Aby bylo jasno, zákon ukládá majitelům ( chtějí-li dosáhnout zvýšení nájmů o 6-8%) přeměřit byty, vypočítat novou výši nájemného a vypracovat sdělení o zvýšení nájmu nájemníkovi /cca na 1 stranu A4/ a toto mu doručit do 1.9.. Nebude-li doručeno, nájemné není možné od 1.1.2007 zvýšit.
Takže to je celkem jasné. Nejasné je, že ceny za které je možno nově pronajímat známe zatím jen rámcově a “ceník” přislíbila Vláda vydat po 1.7. t.r. ( kdo ví,která Vláda ten ceník vydá, když asi žádná hned tak nebude).
Za 2. už vidím to přeměřování v bytech, jejichž nájemci člověku ani neodpovídají na pozdrav, natož, aby ho nechali prolézat “svůj byt”.
Za 3. Sdělení-dopis se dá sestavit podle vzoru, ale někdo by měl překontrolovat, zda má všechny náležitosti, aby pak nějaký Křeček neřekl, že je neplatný.
Pokud bych to celé aplikovala na jeden jediný byt a pověřila bych vyřízením právníka, naúčtuje mi za takovou akci spočívající v přeměření, výpočtu a sepisu, nejméně 3 hodiny což obnáší 6.000,- Kč + DPH= 7.140,-Kč. Současné regulované nájemné v centru Prahy dělá u bytu o velikosti cca 50m2 něco mezi 1300-1400,- Kč, takže vezmu-li těch 1400 a zvýším je o 8%, vyberu za rok v takovém bytě o 1.344,-Kč víc ( 12x 112,- Kč), takže po zaplacení administrativy spojené se zvýšením nájmů nevydělám nic a doplatím 5.796,-Kč ( 7.140-1344,-).
Je fakt, že v příštích letech už bych mohla za právníka ušetřit, budu mít změřeno a vzor sdělení možná bude moct zůstat stejný (nezmění-li se zákon), nicméně sumu o kterou se mi podaří za 4 roky zvýšit nájemné, vyhodím celou beze zbytku už předtím, než zákon vůbec začne být účinný.
Tak to je teda čupr, ne?:-))))))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *