O trestu smrti, euthanazii a přerušení těhotenství umělém

 

Protože registrované partnerství tu už nově máme a možná to pár let i vydrží.

 Euthanazie by měla v tom nadpise být asi až na místě  třetím, protože se o ní tolik nediskutuje jako o těch dvou dalších smrtích, ale já to seřadila podle svých kritérií důležitosti.

Téma trestu smrti je v poslední době opět velmi živé. Ačkoliv to není zas tak dávno, co byl v naší zemi zrušen, demokraticky a dobrovolně bez jakýchkoliv nátlaků nadřízených z EU, už zase křičíme, že  byl dobrý.

Zvláštní je, že pro jeho aplikaci je přibližně nadpoloviční většina obyvatel bez ohledu na věk, vzdělání, pohlaví, barvu kůže a hodnotu IQ. Zvláštní je rovněž to, že lidé, kteří jedním dechem propagují znovuzavedení tohoto trestu, druhým dechem odmítají přerušování těhotenství a moc přesně nevědí co si počít s tématem euthanazie. Takže se dá konstatovat, že jedna smrt se slučuje s jejich morálkou, ta druhá ne a u té třetí je spíš otazník.

Trest smrti považují za řešení pouze v případě argumentu kdo je má živit", ostatní argumenty považuji za irelevantní. Trest jako takový, a tedy ani trest smrti, nemá žádný varovný, či odstrašující, natož výchovný účinek, neboť žádný člověk, který se dopouští jakéhokoliv trestného činu apriori nepřipouští, že bude coby viník dopaden. Statistiky  pak jednoznačně prokazují, že počet vražd ( neboť za ně je většinou udělován)   není vzhledem k počtu obyvatel nižší v zemích, kde se trest  smrti  používá. Jako další protiargument bych použila justiční omyly", vím dnes v době testů DNA jich už nemusí být tolik, ale i kdyby se něco takového stalo v jednom jediném případě, je potřeba trest smrti zásadně odmítnout.Vraždami jsme určitě v každém případě otřeseni, nechápeme proč vrahové vraždí, nechápeme kde se to v nich bere, ale, bez mrknutí oka jsme schopni udělat totéž, samozřejmě zprostředkovaně, čistě, spravedlivě, rukou kata.  

V případě brutálních vražd trest smrti rozhodně" říkají někteří. Ale které to jsou? Určitě,když někdo zabije dítě, určitě když zabije strarého nebo bezmocného člověka. Určitě, když zabije člověka, aby ho okradl, i v případě, že zabije způsobem, kdy se oběť například způsobem svázání uškrtí (?), možná určitě i za vraždu vlastního narozeného dítěte (?). Možná by se trest smrti mohl aplikovat i za pohlavní zneužívání dětí, za brutální týrání dětí. Možná i za brutální zabití cizího zvířete. Proč ne? Možná teď budete mít pocit, že nelze stavět do roviny vraždu dítěte a třeba zabití psa a budete mít pravdu, asi to nelze, ale někteří lidé to tak cítit mohou, stejně jako já mohu cítit jako stejně strašné, když kterýkoliv vrah zabije dítě a některý otec své dítě pohlavně zneužívá nebo je utýrá k smrti.

Každé násilí použité proti slabšímu, bezbrannému člověku mi připadá velmi brutální a ohavné a jak člověka který zabije, tak člověka, který týrá nebo zneužívá bych strčila do kriminálu na doživotí. Jsem odpůrcem vraždění, zneužívání, týrání a trestu smrti.

Dále tu máme tu euthanazii a také já u ní mám otazník, ale ne proto, že bych ji odmítala jako věc amorální a odpornou. Můj otazník je tu ze stejného důvodu jako je v případě prvním vykřičník., odmítám nadělovat smrt, ale nejsem si jista, že bych to za určitých okolností ( které však momentálně nejsem schopna popsat a ani nevím, zda bych byla schopna je ve správné chvíli správně vyhodnotit) neudělala.

Sama za sebe mám poměrně jasno pokud jde o potraty. Možná se bude můj názor jevit jako trapně feministický, ale domnívám se, že jakákoliv další, či třetí osoba, tedy nikdo, krom ženy,které se to týká, nemá právo o přerušení těhotenství rozhodovat. Nikdo nemá právo rozhodovat o něčím životě, byť se ještě jědná o život prenatální" křičí odpůrci potratů.".                                                                                                                                                          Ano s tím snad asi nelze nesouhlasit, jenže brojení proti potratům je ve světě plném vražd, zabíjení, válečných konfliktů, trestu smrti…………. vrtěním psem. Nezabiješ",praví jedno z desatera přikázání a myslí se tím NIKDY, ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ, Z JAKÉHOKOLIV DŮVODU, PROSTĚ NIKDY.

A tak nebuďme jako ochránci zvířat, kteří svou bezmocnost nad brutálním vybíjením stád užitkových zvířat na jatkách obalamuntí pro svůj lepší pocit zákazem kupírování  psích ocásků.  Začněme s tím složitým, přestaňme vraždit, zabíjet, zneužívat, týrat, válčit, přidělovat  smrt zákony a až tohle všechno zvládneme, vrhněme se do boje proti těm potratům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 komentářů u „O trestu smrti, euthanazii a přerušení těhotenství umělém

 1. MedikamentyJa si myslim, ze tyhle prasky nejsou bezpecne a proto u nas nejsou dostupne. Ono i samotnej potrat u doktora nemusi byt bez komplikaci.

 2. tessurčitě, státy,kde je interupce zakázaná se vyznačují silnou migrací těhotných žen do zemí, kde si nechají potrat udělat. Spíš by bylo vhodné se zamyslet nad povolením distribuce medikamentů způsobujících samovolný potrat jned v začátku, jinde v evropě jsou volně dostupné,zde na seznamu dovážených “léků” nejsou.

 3. já osobněbych rozhodně bylo proti zákazů potratů. Přijde mi, že by to byl dost krutej zásah do demokracie. A pak to dopadá různejma domácíma potratama a hrůza domyslet. Jsem pro potraty

 4. já osobněbych rozhodně bylo proti zákazů potratů. Přijde mi, že by to byl dost krutej zásah do demokracie. A pak to dopadá různejma domácíma potratama a hrůza domyslet. Jsem pro potraty

 5. Ale na druhé straněsama víš, co máme doma:-)))) a nebyl snad jeden jediný člověk kromě mne, který y nereagoval slovy ” proboha a proč si TO nenechá vzít?” včetně její matky. No, včera tu seděla u mne na posteli a stěžovala si, jak ta Ája roste a že chvíli už nebude miminko a že si pořídí miminko další……..” Hm” já na to, “možná Ti pak Klaus udělí vyznamenání”. ” Jako zasloužilé matce?” ptá se Adéla. “Ne, jako zasloužilé dojnici.” odpovídám já.

 6. Helnevím, jestli by se měl někdo ptát, ale určitě by bylo na místě, kdyby si minimálně lékař, maximálně psycholog s každou ženou, která se pro přerušení rozhodne, promluvil a hovořil s ní nejen o všech ryzicích, ale i o alternativních možnostech, protože i kdyby to zabralo v 5ti % bylo by to dobré:-)

 7. Od potraty – asi by stav měl být trochu jiný, než je dnes, kdy se “matky” ani pořádně nezeptají, proč a zákrok provedou. Ale dovedu si představit, jak úplný zákaz vede k pokoutním, ilegalním zákrokům s mizernou hygienou a s ohrožením života…

 8. Trest smrti: jsem pro, ale jen v pripade, ze se zaruci 100% neomylnost. A nebude se to dat zneuzit. Vzhledem k tomu, ze tyto podminky nikdo nezaruci tak jsem proti.Euthanazie: Pro, kazdej ma svuj zivot pevne v rukou. Pokud clovek je schopen, tak je jen na jeho rozhodnuti zda skoci a zabije se. Myslim, ze tuto moznost volby by mel mit kazdy i kdyz je pripoutany k luzku. Samozrejme rozhodnuti k tomu musi byt naprosto dobrovolne.Potrat: Reknu to takhle, myslim, ze by ta moznost mela byt. Jedinej clovek co muze o tom rozhodnout je matka. Pokud je potrat proveden v casne dobe, je to pro me jen dalsi “nepouzite” vajcko a spermie. Faktem vsak je, ze kdyby se to stalo me, asi bych se snazil podporit pritelkyni v rozhodnuti, aby jsme si dite nechali, i kdyby naslednej zivot nebyl moc ruzovej. ted se mi to sice mluvi, ale myslim, ze bych se tak zachoval.

 9. pjmoýná si přečti ten závěr pečlivěji, nic jsem nesrovnávala, řekla jsem, že pokud chceme začínat tečit tím nejednodušším, tedy zákazem potratů, je to stejně jednoduché jako to kupírování ocasů, a zaplácne se tím to, že na ta ostatní řešení svět lék nemá. Určitě je snazší podepsat se pod zákaz provádění interupcí než pod zákaz vést války, že?! nebo ne?

 10. pravda je, že taky se to ve mně hodně mlátí, když mám vážněji přemýšlet nad těmi třemi druhy “smrtí” které jsi uvedla (trest smrti, eutanazie, potrat). Zatímco u potratů mám naprosto jasno (zásadní nesouhlas, vyjma případů ohrožení života matky/dítěte), u eutanazie jsem na vážkách, protože si dovedu představit situaci kdy někdo trpí několik let a smrt je pro něj opravdu vysvobozením, zároveň mám obavu že se to rozšíří až příliš :((u trestu smrti váhám hodně – dovedu si představit že jako otec pokud by mi někdo brutálně znásilnil nebo zneužil dcerku, tak budu stát v první řadě s transparentem za zavedení trestu smrti… na druhou stranu pokud mě tohle nikdy nepotká, tak budu spíš proti trestu smrti…ale ten závěr, no ehm, s tím jsi poněkud přestřelila, kontrolní otázka: cos jedla v uplynulém týdnu? mělas na talíři maso? tak prosím nesrovnávej zabíjení zvířat pro maso např. s brutálními vraždami dětí… to je opravdu něco naprosto ale naprosto jiného…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *