Vánoce II.

aneb Vánoce a podivné tradice. 

Mýty kterými si opřádáme Vánoce si asi všichni přinášíme z domova a troufám si říct, že my ženy je ve svých domácnostech prosazujeme na úkor domácích zvyklostí mužů, tedy něco v tom smyslu jako  No to je hezké, že Tvoje maminka dělala takovou polívku, ale moje ji dělala takovou a basta".

Já si z let dětských pamatovala Vánoce, které pořádala babička, hodně se v nich vařilo a peklo a všechno muselo mít svůj řád, ovšem já patřila do tábora dědy, strýce a táty a tak nám to všechno připadalo legrační.

Když byla babička starší Vánoce se přenesly k nám domů a to nastal teprve ten správný teror odstartovaný týdny předem různými seznamy úkolů, které se musely splnit a kdyby ne zkolaboval by patrně celý systém.

Když mi bylo nějak kolem 20ti, naši se rozvedli a povinnost pořádat Vánoce pro tátu , babičku a strýce se přenesla na mne a já tedy pokračovala v těch mýtech na které byli všichni zvyklí a na dlouhých seznamech jsem odškrtávala splněné a vykřičníkovala zanedbané a většinou nejpozději tak 22. jsem měla nutkavý pocit se ožrat a nechodit domů.

Jak ubíhala léta, zjišťovala jsem, že je úplně jedno, jestli jsem umyla okna až 15.12. nebo už 15.10. a taky, že není nezbytné převlíkat postele 23. večer a všechno ještě vyprat a ráno si přivstat, abych to vymandlovala, nicméně nejméně 60% mýtů přetrvávalo a deptalo mě rozhodně do Vánoc 89, kdy prostě nebyl čas, ale Vánoce pak stejně byly a stejně jako léta předtím, jsem se přepečlivě snažila, aby vypadaly podobně jak jsem si je pamatovala odmala, takto:

/files/vanoce.jpg

Tedy vypadaly a nevypadaly. Koledy které pouštěla babička vystřídaly pohádky v TV, protože Adam i Filip se tvářili, že jsem upadla. K večeři jsem si taky přestala obouvat lodičky, polívku jsem začala vařit i čočkovou kromě rybí, saláty jsem začala dělat 3, protože Adamovi chutná klasický, Filip chce do brambor jen cibuli a hořtici a ten náš" domácí jím vlastně jen já a k smažené rybě přibyly vepřové, kuřecí a krůtí řízky ( babička by mě zabila) – zjednodušeně, dogmata jsem vyměnila za všeobecnou spokojenost.

Takhle to ovšem vypadalo do příchodu" Gremlinů, protože od doby co je mají, dělají si Vánoce po svém a podle svých představ a my je nenutíme, aby to bylo jinak.

Ty naše teď už pravidelně vypadají tak, že kolem poledne nabalíme do auta pesy a dárky a vypravíme se do Prahy, v Gremliní rodině si vypijeme kafe a panáka a v pozdní odpoledne se vypravíme zpět dodělat si večeři a vzájemně se snažíme neotrávit si tenhle den v roce nejrůznějšími nesmysly.

A stromeček? Vidím tu z okna rovnou 3, 2 v zemi a 1 v květináči, takže letos budou prostě 3 a jen venku a jestli pod ně přinese dárky Ježíšek, Klaus nebo Mrazík, to je myslím opravdu jedno:o)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *