Umění

Copak já vím, co je umění?:o)Stavět mě před otázku, zda je to či ono umění, nebo, zda je to hezké, by se nemělo, nevím úplně přesně, co to umění vlastně je.

Myslím, že poznám hezké nebo krásné a kvalitní věci a za umění považuju to, když jakýkoliv člověk umí dobře to co dělá, takže uměleckým dílem můžou být krásné šaty, nábytek, koberec, dobře položená dlažba, ale taky rovná zeď nebo dobrý design.

Pokud jde o umění jako takové, taky problém, zejména pokud jde o umění moderní, některé obrazy a sochy se mi líbí, ale nepoznám, jestli je to dobré a nebo ne".  Docela nedávno jsem na jedné vernisáži takového řekněme  naivního umění, dostala záchvat smíchu při pohledu na obrázek krajiny s řekou, labutí a……..netuším co to bylo, bobr, ondatra, krysa, každopádně milovaný se zlobil, dělal na mě tiše "kuš" a dokonce kroutil nesouhlasně hlavou, dokud se tedy na ten obrázek nepodíval taky:o).

Dnes jsem byla v OBI pro osvětlovací tělesa, ta tam mají v patře a tak si jedu chodníkem nahoru a přemýšlím pro co všechno jsem přijela, abych se nevracela tam a zpátky, dojíždím až nahoru a v tom, přede mnou cizí paní

 Mohla byste mi prosím Vás poradit s tím obrazem? Myslíte, že se bude hodit na oranžovou stěnu?" ukazuje mi jakousi reprodukci šedé barvy, na ní moře, no hodně naivní moře, možná ani ne tak naivní jako spíš podivné šedé ale rádoby veselé moře v šedivém rámu.

Cože?" otočila jsem se, jestli někdo nestojí zamnou, ale nestál a paní svůj dotaz zopakovala a já si ji prohlédla od hlavy až k patě, abych vyhodnotila co můžu říct.

 Nebude!" omezila jsem se nakonec na jednoslovnou odpověď.

Myslíte, že ne? Proč ne?"

 No protože tohle se nebude hodit na žádnou zeď………."  nabyla jsem odvahy.

 Ne? proč ne? vždyť je to moře!" snažila se žena chabě zaodporovat.

 Paní, byla jste někdy u moře? Takhle přece moře nikdy nevypadá a pokud jo, možná někde na pólu a po tmě!"

Žena posmutněla, ale v tom se rychle otočila a vrhla se k jiné hromadě

A co tohle??" vytasila obraz v béžovém rámu s ženským aktem zad dole zahalených v oranžovém plédu.

Zaskočila mě, tenhle obraz" vypadal asi o 600% líp, ale byl to asi takový rozdíl jako byste váhali zda se má ústředním motivem Vašeho obývacího pokoje stát velmi pozdní Picasso nebo velmi ranný Úprka

 No, tohle je mnohem lepší, taky je ehm větší za ty peníze."  pochválila jsem záda.

Jenže ten rám je béžový a na té oranžové zdi zanikne a ten obraz je moc a jinak oranžový a bude se to s tou zdí tlouct! Nevídíte tu někde něco v bílém rámu?" řekla ona.

Pochopila jsem, že vůbec nejde o motiv, ani autora, ale o barvu rámu a plátna, tedy papíru  Ne, žádný bílý rám nevidím a jdu tady vedle ke světlům, tak kdyby něco……, zavolejte…."

Otočila jsem svůj vozík a prchala k osvětlovacím tělesům. Koutkem oka jsem zahlédla, jak žena se zalíbením hladí své moře.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *