Zahrádkářská kolonie na Libeňském ostrově

Aneb " za peníze zahrádkářů si žádné akcie nepořídíme!"

 

Kolonie zahrádek na Pražském Libeňáku vznikla v roce 1927, tehdy se zřejmě, že nejlepší strategií využití prostoru je uzavření nájemních smluv na stovky parcel. Nevím doba byla asi jiná, prvorepubliková, nicméně plochu ostrova tehdy nepozřel žádný hnusný kapitalista a tak se stalo, že na něm vznikla osada, vpodstatě vesnice čítající dnes cca 500 přechodných obyvatel, kteří tu mají nejen své chaty a zahrádky, ale taky hospodu a nejrůznější hřišťata, stačí projít zeleně natřenou bránou a vstoupíte do vesnice uprostřed velkoměsta, vesnice,kterou si na své vlastní náklady bez jakýchkoliv dotací, udržují sami vesničané".

Když přišla v roce 2002 velká voda a vpodstatě celou kolonii spláchla, o celkovou renovaci ostrova se postarali zahrádkáři sami. Nekonala se žádná pomoc vojska, hasičů, žádné státní příspěvky na obnovu, žádná odškodnění, nicméně se bohužel stalo, že při prohlídkách městkých škod zavítal jakýsi akční úředních Magistrátu i na Libeňský ostrov a tak se zrodila nová strategie.

 Kolonii zrušit, osadníky vystěhovat, zahrádky zplanýrovat, smlouvy vypovíme protože se jedná o záplavové pásmo, zadáme vytvoření projektu a na ostrově vytvoříme park pro všechny občany města o ten budeme pečovat a až nám ho vyplaví voda, znovu ho obnovíme………"

Parky jsou pěkná věc, sama u jednoho velkého bydlím, jmenuje se Havlíčkovy sady, Praha 10 sice do jeho zkulturnění v posledních letech určitě investovala několik desítek milionů, ale večer tam do žádné hospůdky posedět nezajdete, jednak tam žádná není, kromě toho je tam tma a v každém zákoutí přespává nějaký bezdomovec nebo uživatel drog. Ve dne se tam taky moc nedá, pokud si chcete sednout , musíte nejprve z vybraného sedacího prostoru odstranit poházené injekční stříkačky, prezervativy a jiný bordel a tak je park většinou prázdný, rozhodně se o tom místě nedá říct tady to žije". Ani zahrádkářské nebo chatové kolonie nejsou moje krevní skupina, nejsem tlupní typ, ale existuje spousta lidí, které takový styl života obohacuje, baví je sejít se každý víkend se stejnými lidmi, mají rádi společný život mnoha generací. Kromě toho tihle lidé určitě nejsou TI, kteří si sbalí svoje švestky, zamáčknou slzu, doma rozpárají matraci a na pozemku za Prahou si postaví nějaké odporné podnikatelské baroko.

Parky a parčíky jsou pěkná věc a možná je milé, že se MHMP snaží zpřístupnit, všem přístupný Libeňák, všem, na druhé straně se pak ovšem nabízí otázka z jakého důvodu došlo v minulém týdnu k odprodeji plochy parku mezi Prahou 1 a Prahou 3 za částku 10 milionů soukromé firmě, která hodlá na jeho ploše postavit bytový dům.

A tak se zdá, že pes bude zřejmě zakopaný jinde, nakonec co se zahrádkáři, kteří zaplatí městu jednou za rok směšné nájmy a kromě toho jen suplují povinnosti města? Tohle nikomu žádný zisk nepřinese a tak se jeví jako nejlepří řešení vesničany" vykořenit, plochu ostrova srovnat buldozéry a vypsat výběrová řízení a pak další a další a další….. No uznejte,  z těch úřednických platů se přece žít nedá!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *