Odpad, který mě zavalí

nakonec nás zavalí všechny.

 

Praha stejně jako jiná města se pokud jde o odpad řídí jakýmsi zákonem o odpadech, dříve to byla vyhláška, nakonec je to jedno co to je, protože k funkčnosti to má daleko.

Zatím co v Hradci funguje placení odvozu odpadu tak, že se narodíte a dřív než rodný list obdržíte složenku k zaplacení odvozu odpadu, v Praze to tak už několikátý rok není ( že by to byla vyhláška?), v Praze odpovídá za odvoz odpadu a jeho úhradu vlastník nemovitosti, což v praxi probíhá tak, že si vlastník musí spočítat kolik lidí mu v nemovitosti bydlí, odhadnout kolik odpadu  každý jeden lid vyprodukuje a uzavřít smlouvu o odvozu. Takový odvoz pak vychází zhruba na částku kolem 90,-Kč na každou hlavu v domě, měsíčně.

I v Praze však odpad třídíme a máme k tomu tu a tam barevné kontejnery, stále přeplněné, jejichž odvoz platí bůh ví kdo, možná je započítán do ceny těch běžných odvozů, netuším, netuším ani jak se takové kontejnery vyváží a mám podezření, že ve svozových autech skončí odpad zase pohromadě a pokud ne, stane se mu to zajisté někdy později. Faktem je, že tento způsob k třídění odpadu motivuje jen ty, kteří motivovat nepotřebují a prostě třídí proto, že to považjí za správné.

Můj problém s odpadem spočívá v tom, že ač jsem si řádně spočítala počet osob v domě a po konzultaci s pracovníkem odvozové služby jsem objednala odvoz tří 240 litrových nádob 2x v týdnu, odvoz takového množství příjde cca na 26 tisíc ročně, tedy kolem 2 tisíc měsíčně, není to málo, ovšem prostoru pro odpad je dost, vlastně mělo by být dost, kdyby……..vpodstatě ten odpad není kam dávat.

Kdyby mé" nádoby nestály ve výklenku v kterém je prostor pro 10 nádob, kdyby vlastníci okolních domů nejméně 2 ulic neměli špatně spočítané své bydlící a nebo jim z bůhví jakého důvodu nešetřili peníze za odvoz odpadu a zaplatili by tak více než odvoz 110 litrové nádoby jednou v týdnů, měla bych možná nádob dost.

Kdyby nebyly ta dvě kdyby, nedostávala bych se nejméně jednou za dva měsíce do situace, že musím objednat Avii a dva chlapy s lopatou, nechat naložit několik metráků suti, rozbitého nábytku, koberců a stovky igelitech plných bordelu, zaplatit z vlastní peněženky takový odvoz a vysypání na skládku, protože ani jeden se 4 Pražských sběrných dvorů nepříjme takové množství odpadu zdarma ( mám to vyzkoušené), ročně taková legrace" příjde zhruba nejméně na dalších 20 tisíc. Moýná by stačilo nemít ten výklenek:o).

 A co vlastně potřebujete??" ptají se mě na Magistrátu, odboru ŽP úřadu MČ i na odpadové lince Pražských služeb Chcete víc nádob?"

NE, já mám dost nádob…………,takže, co já to vlastně ksakru chci? Jo, už vím co chci! Návrat k v Praze zrušenému systému rodný list=složenka!

A ještě něco, ke každému domu barevné nádoby na tříděný odpad.

A ještě něco! Ne vykupování Pet lahví, jak to mají v plánu navrhovat Zelení, ale návrat ke sklěněným obalům a pak ještě papírové pytle na nákupy, Radiožurnál místo Radiobulváru a Švejnara na Hrad! :o)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *