Operace Anthropoid

27. květen 1942 – atentát na říšského protektora  Reinharda Heydricha.Dnes jednak proto, že od této události uplynulo 67 let a po té předlouhé době byl dnes v Praze 8, v místě, v němž se událost odehrála, odhalen pomník k uctění památky výsadkářů Kubiše a Gabčíka, a národního odboje.

Dále pak proto, že docela nedávno, přirovnal Kamio (komentář 25. druhý odstavec) Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše k bratrům Mašínům, a proti tomu bych se zdovolením ohradila.

Celá tajná operace byla připravena ve Velké Británii  exilovou vládou a atentát na Kata Českého národa" měl být uskutečněn už 28.10. 1941, jako odveta za popravy Českých generálů, zejména generála Bílého a generála Vojtu, které nechal R.Heydrich popravit neprodleně po svém příchodu do Prahy.

Pro operaci" byli speciálně vycvičeni výsadkáři Gabčík a Kubiš. Z dnešního pohledu vypadá celá ta akce poněkud kostrbatě, včetně výběru místa atentátu, který se odehrál v Kobyliské zatáčce poblíž tramvajové zastávky, nicméně atentátníci dorazili z Žižkova na dané místo na kolech a Gabčík začal sestavovat pod kabátem samopal, který později nevystřelil. Desítky let se tvrdilo, že se zasekl, nyní však existuje vážná a seriózní úvaha, že Gabčík nezačal střílet proto, že by zranil nebo zabil i civilní obyvatelstvo ( tramvajová zastávka).

Celou událost jistě znáte z Českých filmů  Atentát", nebo  Vyšší princip".

Když jsem chodivala do školy, této události se výuka dotkla jen velmi okrajově a tato operace byla spíš hodnocena jako počin negativní, vzhledem ke všem jejím důsledkům…..

27. května 1942 ve večerních hodinách, vyhlásil Státní tajemník K.H. Frank civilní výjimečný stav nad celým Protektorátem Čechy a Morava a již 28. května započaly popravy všech, kteří Atentát schvalovali, ukrývali, nebo byli podezřelí z ukrývání osob spolčených s atentátníky. Celkem bylo popraveno cca 15 tisíc Čechů, v červnu pak byly jako odveta vypáleny obce Lidice a Ležáky.

Ano, možná by se dalo říct  příliš velká a zbytečná oběť", jenže….

Atentát na říšského protektora byl v podstatě prvním projevem odporu Českého národa  proti Německé okupaci a ve světě způsobil tak velký ohlas, že Britové odvolali Mnichovskou dohodu. Vypálení obcí Lidice a Ležáky  motivovalo USA k zapojení se do bojů v Evropě, a to vše dělá z Operace Anthropoid jeden z největších odbojových činů 2. Světové války.

A Jozef Gabčík a Jan Kubiš? Museli vědět, nebo přinejmenším předpokládat, že jdou na smrt, pro svůj národ, a tím se stali hrdiny už ve chvíli výsadku nad územím Protektorátu Čechy a Morava.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *