Den D

65. výročí Vylodění v Normandii a Bitvy o Normandii…Nedávno jsme si připomínali Holocaust a jeho významné hrdiny, Operaci Antropoid a její hrdiny, připomínám, že ČT vysílá zajímavý dokument Proces H" o hrdinech 3. odboje, kteří byli většinou i hrdiny odboje 2., a proto si musíme taky dnes připomenout významnou operaci 2. Světové války, která vyvrcholila v jednu z největších a nejvýznamnějších bitev ( majících na výsledek zásadní efekt), Vylodění v Normandii.

Původně vybraným termínem byl den 5. června 1944, den úplňku a vysokého přílivu, toho roku ale začal červen velmi špatným počasím, ale posunovat termín o dny se spojencům nechtělo, protože se obávali prozrazení akce, a tak byl začátek Operace posunut pouze o jeden den, a tak 6.6. vpodvečer kolem 6té hodiny, začali v Normandii seskakovat vzdušné výsadky a z lodí na plážích s krycími jmény Utah, Omaha, Gold, Juno a Word, se mělo postupně vylodit na 120 tisíc vojáků Spojeneckých armád, zejména Velké Británie, USA, Kanady.

/files/normand20.jpg

/files/normand10.jpg

Německá vojska sice kvůli špatnému počasí invazi v den D nepředpokládala, ale díky" probíhajícím cvičením, se jich v blízkosti pláží, nacházelo kolem 80 tisíc.

A tak začal v podvečer 6. června, jeden z největších masakrů, jaké 2. Světová válka pamatuje, v němž už 1. den padlo několik desítek tisíc můžu, většinou ve věku kolem 20ti let (většina z těch, kteří přežili, vzpomínají na to, jak se z vody na pevninu dostávali přes hromady mrtvol svých kamarádů), bitva o Normandii, která trvala téměř do konce srpna, bitva v níž padlo přes 30tisíc vojáků Spojeneckých vojsk, 50tisíc Německých vojáků, bitva, která předznamenala pro Spojence vítězství celé války.

/files/normand30.jpg

/files/normand40.jpg

Kanaďané, vůbec tam nemuseli,nevedli s nikým žádnou válku, a Američani,  pokaždé, když nás napadne, na ně nasazovat, měli bychom si tohle připomenout, ty desítky tisíc mrtvých, pro svobodu Evropy!

Pozn. -fotografie jsou z vlastního archivu

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *