Zahrady na předpis a šílený Ir Dijarmud!

Můj oblíbený Dekový seriál:-)

Všechno to je o tom, že máte dům u něj zahradu, pořád to všechno roky dokola ladíte a ladíte, dům přestavujete a opravujete, trávu sekáte a sekáte, až dosáhnete perfektního golfového trávníku, a pak, pak se jednoho dne podíváte z okna a řeknete si " Sakra ta zahrada vypadá nudně!". A tak si pozvete Dijarmuda, zahradního architekta.

Když máte štěstí a desítky tisíc našetřených eur, nebo liber, Dijarmud přijede, okoukne, zeptá se na Váš rozpočet ( v jednom z předchozích dílů to bylo 80 tisíc eur z dědictví, za to, aby zahrada nebyla tak nudně rovná), zamyslí se a za pár dní Vám přiveze nakreslený projekt, poté Vám vysvětlí, co musíte udělat, případně, jak si to nechat udělat, pokud projekt obsahuje i nějaké zděné, ocelové, nebo jiné stavby, například altánů nebo obřích pergol, někdy nevysvětli, takže musíte probrat desítky knih a časopisů, a přijít si na to sám. A pak už můžete vzít lopaty, motyky krumpáče, a vlastníma rukama nohama, případně rukama,nohama přátel, si rozkopat  pěstěné trávníky, vytrhat původní rostliny, vykopat pěšinky a příjezdové cesty z nejrůznějších prefabrikátů, protože přípustné jsou výlučně ušlechtilé materiály, například i 200 let staré pálené cihly.

Někdy taková přestavba trvá i měsíce, většinou se stanovený rozpočet překročí až o desítky tisíc, například, když těsně před závěrem Dijarmud přiveze k osázení nové rostliny za 8.5 tisíce (eur nebo liber).

Většina zákazníků je mírně zděšena po shlédnutí projektu, silně zděšena, otrávena až znechucena v průběhu stavby, ohromena v pozitivním smyslu, po dokončení díla.

A tak si včera sedím venku, rozhlížím se po zahradě a povídám " Vůbec to tu nevypadá nudně! Jediná rovina, kterou tu máme, je to bazénové plato, jinak všude kopečky, jako by je dělal Dijarmud, nikde žádné cestičky, natož cestičky z nějakých prefabrikátů, všechno to kvete leta, už skoro zadarmo, a moje koule jsou úžasně dekorativní, nádherná zahrada, zas jsme ušetřili:-)!"

Hortenzie kvetou jak blázni

/files/dneshort.jpg

Netřesk jsem takhle ještě taky nikdy neviděla

/files/dnesnetr.jpg

Mučenka má 3 květy najednou a včera jich bylo 5

/files/dnesmuc.jpg

Oleandr červený

/files/dnesole1.jpg

Bílý

/files/dnesole2.jpg

Růžový

/files/dnesole3.jpg

A oranžový

/files/dnesole4.jpg

/files/dneskoule1.jpg

Pod koulemi je studna ( tu kamennou kouli jsem taky dostala předvčerem)

/files/dneskoule2.jpg

A tahle lucerna, kterou jsem dostala předvčerem, je taky nádherná:-)

/files/dnesluc.jpg

/files/dneslucvec.jpg

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *