Street Art?

Považuju Grafitti za  umění?

Ano, myslím, že považuju, ne většinu, ale mnohé, ano považuju, ale….

Patří umění do ulic, nebo patří jen do galerií, případně na vyhrazené plochy náměstí či parku?

Určitě patří na jakékoliv místo, na kterém může lidské oko spočinout, umění je inspirativní, a nikdy ho není dost, ale…..

Pradávno si lidé zdobili své jeskynní příbytky jeskynními malbami, nebo tesanci, své jeskynní příbytky, možná si méně umělecky zdatní Pralidé zvali do svých příbytků více umělecky zdatné Pralidi, aby jim jejich příbytky vyzdobili,  netuším, jak by dopadl Pračlověk, kdyby ho přistihl domácí Pračlověk, jak mu čmárá, nebo tesá do jeho příbytku bez dovolení.

V pondělí jsem jela do centra Prahy tramvají, a z tramvaje má člověk mnohem víc času a možností, prohlížet si věci kolem sebe, než jako řidič auta. Co jsem viděla, mě vyděsilo. Na trase Krymská -Národní třída, 6 tramvajových zastávek, jsem snad neviděla jedinou fasádu domu, která by nebyla zničena nesmyslnýma čmáranicema sprejerů, staré oprýskané domy, nové ještě voňavé opravené fasády.

A ještě hůř, nápisy vyryté do skleněných tabulí tramvajových oken, tabulek zasazených do dveří, a ještě hůř, porýpané a postříkané nové dřevěné dveře objektů.

/files/str1.jpg

/files/str2.jpg

/files/str3.jpg

/files/str4.jpg

/files/str5.jpg

/files/str6.jpg

/files/str7.jpg

Je tohle umění? Ne, není, umění by se sice mělo realizovat kdekoliv, ale jen se souhlasem majitele plátna!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *