Egypt, lesk, bída a lesklá bída

Na výlet" do mnohamilionové Káhiry jsem si netroufla, nakonec, stejně mne neláká, to spíš Aleksandrie, ale to až někdy, až pojedu třeba do Libye:-)

Thebské památky jsou velkolepé, tím spíš, když člověk domyslí, jak se všechny ty ohromné věci vyráběly a dopravovaly na místa určení. Fascinující, bylo by to  rozhodně bylo, pokud by člověk předtím neprojížděl několik hodin neskutečnou bídou * lemující silnice. Rumunské vesnice před rokem 89 vypadaly proti tomuhle luxusně.

* 

/files/bida1.jpg

*

/files/bida2.jpg

*

/files/bida3.jpg 

Většina Egyptského území je neobydlená, pochopitelně, taky co tam že, naprostá většina obyvatel sídlí" ve velkých či menších městech při toku Nilu.

*

/files/nil.jpg

90% obyvatel Egypta jsou muslimové, 10% křesťané – z toho cca přes 5% Koptové. V Egyptě prý dále žije 7 židů, ale jmenovitě je neznám:-)

Většina obyvatel žije velmi bídně, pracují jen muži ( údajně pracuje jen necelých 10%  Egypťanek žijících v Káhiře. Průměrná egyptská mzda činí 350 EL, což je 70 USD, 1350 Kč. Mají štěstí Muslimové, že většinou nepožívají alkohol, místní pivo stojí v hospodě 30 EL, pivo zahraniční 35 EL, kilogram Ibiškového čaje, rovnou z farmy, 16 USD.  Pravá alabastrová váza tisíce korun, deseticentimetrová alabastrová soška cca 1300 Kč,  z čehož plyne, že figurky nabízené v tržištích a obchodech za několik desítek dolarů, či eur, jsou výborně udělané repliky z povoskované sádry, nebo asfaltu, žádný alabastr, žula ani živec to není!

Chrám v Karnaku čítá, krom jiných skvostů, 134 sloupů, 2 obelisky královny Hatšepsut, alej skopových sfing a posvátného skarabea pro štěstí:-)

/files/karnackesloupy1.jpg

/files/karnackych1.jpg

/files/obeliskyh1.jpg

/files/scarabeus.jpg

/files/alejsfing.jpg

Memnonovy kolosy jsou opravdu velmi velké, ovšem pro štěstí už žádný z nich, po opravách, nezapláče. Okolí je uzavřené, všude kutají archeologové z celého světa.

/files/memnonkolosy.jpg

Chrám Královny Hatšepsut, zapuštěný do Libyjského masivu je nádherná stavba, bohužel rovněž skoro celá uzavřená, rozhodně ale stojí za to jak pohled z pusté plošiny pod ním na něj, tak od něj na plošinu pod ním i zelenou oblast Luxoru v dáli. Plošina byla za vlády Hatšepsut údajně vysázena tamaryškovým hájem, ten posléze nechal zpustošit a vymýtit Faraon Amenhotep II, dost ji nesnášel, Hatšepsut ne tu alej 🙂

/files/chramh1.jpg

/files/chramh2.jpg

/files/chramh3.jpg

Ve skalním masivu je možno vidět stovky děr *, jsou to hrobky dělníků budujících chrám nebo hrobky v Údolí Králů a Královen, kterým Faraon dovolil, vybudovat si v masivu svůj hrob. Tak tohle jsem třeba vůbec nevěděla.

*

/files/skalnihrobky.jpg

Na tomto místě *, cestou do Údolí králů, stávala ještě v roce 2005 vesnice, Vláda nechala domy srovnat se zemí, protože přišla na to, že místní obyvatelé znalí okolí, dokáží nacházet v zemi různé vzácné předměty a tyto pak prodávat na černém trhu.

*

/files/zborenavesnice.jpg

V údolí Králů se nachází 24 královských hrobek, ale jen jedna mumie Faraona Tutanchamona, všechny ostatní můžete vidět v Muzeu v Káhiře. V Údolí se nesmí fotografovat, je tam pekelné horko a do žádné z hrobek jsem i přes zaplacené vstupné nešla, pocit, že do
cizích hrobů se lézt nemá, se mi nepodařilo překonat ani pár desítek centimetrů od nich.

A pak, projedete zpět tou bídou,

*

/files/bida4.jpg

*

/files/bida5.jpg

 a vrátíte se do lesku svého hotelu.

/files/leskh.jpg

* foceno z autobusu za jízdy, nebo z lodi

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *