Lidice a Potočary

podobnost čistě náhodná…

11.6. to bude 69 let, co nacisti vypálili odvetou za smrt protektora  Reinharda Heydricha, obec Lidice, zastřelili všechny muže, ženy a děti odvezli do koncentračních táborů, některé děti na převýchovu do říše. 173 mrtvých mužů, událost nad kterou se odporem dodnes otřese každý slušný člověk, událost, kvůli níž se USA zapojily i do války v Evropě.

11.6. se měla uskutečnit premiéra velkofilmu Lidice podle předlohy Zdeňka Mahlera, ale oproti všem původním plánům se premiéra uskuteční dnes 31.5. 2011.

Karel Roden v hlavní roli, k filmu řekl ” Měl sem pocit, jakoby tam všechny ty duše zemřelých stále byly!”. Znám ten pocit, taky jsem ho v Lidickém památníku cítila hodně silně.

 

Dnes 31.5. 2011 byl Mezinárodnímu tribunálu v Hágu vydán jeden z nějvětších zločinců podezřelých z válečných zločinů v bývalé Jugoslávii, Bosenské Srebrenici z roku 1995. Radko Mladič, pro Srby hrdina.

Bosna a Hercegovina, Srebrenica, červenec 1995, tisíce obyvatel naloženo do nákladních aut, tisíce mužů odvezeny do Potočar. Mnoho masových hrobů a v nich nalezeno přes 8 tisíc mrtvých těl, z nichž dvě třetiny nebyly dodnes identifikovány. Kusy mrtvých těl v řece Drině.

Radko Mladič nepřijel do Srebrenici a nepálil do obyvatel ze samopalu, rozdával dětem čokoládové bombóny a říkal ” Nebojte se, nikomu z vás se nic nestane!”

Žádná Světová válka, rok 1995, 50 let po skončení 2. světové války, Evropa, minimálně 8 tisíc mrtvých!

Uvědomte si tu hrůznost,  až Vás napadne nadávat, že má být tento vrah postaven před soud, kterému ho navíc vydala vlastní země!

31.5., a pak, že Ministerstvo náhod neexistuje!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *