Poštovní schránka ( a co s ní bude?)

na rohu ulice, to není taková lecjaká věc, kvete modře ( nyní už oranžově), lidé si jí váží velice……..Takhle hovořil o poštovní schránce J. Wolker, pravda bylo to v době absence elektronické pošty, kterou dnes používáme převážně, ale zdá se, že to nebude elektronika, ale lidský faktor, který nakonec poštovní schránky zlikviduje.
Mám na mysli lidský faktor, který stvořil novelu zákona o DPH.
Skutečnost je taková, že prakticky každý trafikant se povinným plátcem DPH nakonec dříve či později stane, a co to má společného s poštovními schránkami? Hned Vám povím:-)
Poštovní služby jsou DPH prosty, to víme, avšak není tak tomu u známek, kolků a jiných cenin, které jsme byli zvyklí nakupovat v trafikách.
Situace s těmito ceninami je nyní taková, že trafikant, případně jiný prodejce, koupí známky ve velkém množství na poště- samozřejmě bez daně, takže tuto daň si nemůže uplatnit, pokud však je sám plátcem DPH, z každé prodané známky, kolku, státu 19% daň odvede, takže v praxi to vypadá tak, že trafikant koupí známku na poště za 10 Kč, ale zpět získá jen 8.10 Kč.
Zkuste dnes napsat dopis, koupit kdekoliv známku a vhodit ofrankovaný dopis do poštovní schránky na rohu ulice. Nemožné, pokud jste si nezakoupili zásobu známek na poště, v trafikách ani v jiných obchodech už je prostě nekoupíte.

Zásobu známek samozřejmě nikdy nemám a tak poštovní schránka na rohu mé ulice chátrá a já jezdím s každým dopisem na poštu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Poštovní schránka ( a co s ní bude?)

  1. P.S. nepřevyšující nominální hodnotu, jasně trafikant koupí na poště známku v nominální hodnotě 10 Kč a bude ji prodávat za 10 Kč, aby ušetřil na DPH. Mohla bych prosím vědět, proč by to jako dělal?

  2. Pantere, nebo tygře já sice znám zákon o DPH, tedy pokud ho někdo skutečně zná, ale neprodávám známky, snažím se je prostě jen koupit. Radíš obeslat dopisy všechny účetní trafikantů?

  3. Ani sem nevěděla, že se známky prodávají ještě někde jinde než na poště. Já osobně si jich tam koupím celé plato, a pak jen olizuju a hážu do schránky, kterou nám teď k mé velké radosti udělali hned u vchodu do kanceláře. Paráda. Tedy co se týče firemní pošty, osobní vyřizuji převážně přes telefon, to se vážně nevyplatí, stejně jako pevné linky, a jiné přežitky.

  4. Promiňte, prosím, že se to netýká tématuAle mě už ten arogantní spratek VÁŽNĚ PIJE KREV!!!!!! :o(((

  5. Než něco napíšu, tak si ohlídám zákon o DPH, konkretně §52, odstavec 3 …… PRODEJ známek v ceně nepřevyšující nominální hodnotu je OSVOBOZEN od DPH.

  6. MarconyÁle jde! Milovat i zamilovat. :o))) A taky fofrem odmilovat. :o)) Jo, svět cválá kupředu po pavučině sítě (nebo síti pavučiny?), neohlíží se napravo nalevo – a klíďo přitom skopne i tu chudinku starou dobrou schránku…

  7. Jo jo, nic nenahradí dopis psaný vlastní rukou. Teď už můžeme jen nostalgicky vzpomínat například na krásné chvíle, kdy jsme nervózně vyhlíželi pošťačku, čekajíc na dopis od milé, pak ho otevřeli a cítili z něj její přítomnost …… byl totiž napsán její vlastní rukou. Takže nevím nevím kam se dnes ten svět žene. Píšeme dopisy přes net, nakupujeme přes net, mluvíme přes net ….. ještě, že se nejde přes net milovat :-)) To by už bylo na mašlu teda :-)))

  8. Naše pošťačka konstatovala, že už se těší až všichni přestanou psát ty blbý dopisy a bude mít klid, tak nevím nevím jak to s tou schránkou nakonec dopadne

  9. No, já koukala jako blázen, obyčejný úplně tenký malý dopis musí mít známku za 9,-Kč. Podle toho co si pošty účtují za své služby to vypadá, že litr benzínu nestojí cca 37, ale 370. A pošty jsou pořád stejně ušmudlané jak byly vždycky:-(

  10. při ceně známky se mi vyplatí v rámci Prahy obálku dovézt osobně když budu mít cestu kolem. Při ceně jízdenky MHD se mi to dokonce vyplatí vzít autem :o))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *