Eutanázie, jo, těžké téma na poslední den v roce,

ale nakonec, můžete to číst i ten první den v roce následujícím.Stejně moc nevím co s tím a kromě toho, nejsem zvyklá předkládat Vám témata s moc velkými komentáři, natož abych o něčem začala, uprostřed se dostala k tomu, že to nebudu komentovat a poslední, nejdelší odstavec pak býl o mém kladném nebo záporném názoru:-). Taky se snad úspěšně vyhýbám tomu, abych pak dehonestovala Vaše komentáře a hádala se do poslední kapky krve o své pravdě. Nemám na ni totiž patent, bohužel nebo bohudík, nemám (měla bych říkat budhadík safra). Argumentů je vždycky tolik, pro i proti čemukoliv a důležité je jim naslouchat, porovnávat je, ne paušálně odmítat.
Eutanázie, moc těžké téma, moc a příliš málo podkladů.
Myslím, že tahle “věc” potřebuje zákon, zákon pečlivý, zákon vypilovaný od prvního po poslední slovo.
Myslím, že není možno říct, že ” se to děje” nebo, že ” by se to dít nemělo” a tvářit se, že TO vlastně neexistuje a pokud by náhodou ano, je to špatně.
Myslím, že eutanázie se tady i kdekoliv jinde vždycky děla formou tiché dohody pokud se k té dohodě našly dvě strany.
Myslím, že zákon je třeba, protože nikdo jiný než lékař nemůže rozhodnout kdy ano a jen nemocný může rozhodnout, zda ano a netvařme se, že jsou tu jen nemoci jako rakovina, nemoci, které se ještě i v závěru může podařit pozitivně zvrátit. Jsou i nemoci na které se prostě vždy umírá, nemoci na které neexistují operace, ani ozařování, ani chemoterapie, nemoci jako třeba roztroušená skleróza, nemoci, které prostě vždy končí smrtí, ale ta smrt přichází možná až několik let poté, co z Vás zbyde jen fungující mozek, kdy si už nedokážete vyčistit zuby, protože neotevřete ústa a ruka neuchopí kartáček, natož aby ho k ústům donesla, kdy se nedokážete už nikdy učesat, poškrábat, nebo si utřít zadek, kdy už dokážete soustředit svou veškerou vůli jen na to, abyste ještě dýchali.
Pro některé lidi je ze všeho nejdůležitější život sám, pro některé jsou důležité hmotné statky,
pro některé pak jejich lidská důstojnost. Možná je těchto lidí z té poslední skupiny víc než 4%, možná je to větší menšina, možná je jich většina nebo alespoň velká množina.
Ať je jich kolik chce, na důstojnost má právo každý člověk.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Eutanázie, jo, těžké téma na poslední den v roce,

  1. Eutanazie rozhodně ANO. Je to možnost, ne nařízení. Kdo bude chtít přežívat ve stavu ne nepodobném rostlině, může. Ale s tím dovětkem, že další život na přístrojích, s maximální asistencí personálu, apod. nebude placen ze standarního zdravotního pojištění, ale z osobních úspor dotyčného. A kdo nebude chtít být přítěží či na to prostě a jednoduše nebude mít, stačí vyjádřit souhlas… a KONEC. Žádné experimenty s jedy, plyny, prášky, noži, provazy… Bezbolestné, efektivní, rychlé, 100% a pod lékařským dohledem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *