13. komnata

Dnes uvedla ČT 1 první díl nového dokumentu ze života slavných, možná spíš známých, ne, nechci to slavných snižovat, jen že, co je to ta sláva….Tereza Pergnerová byla první protagonistkou zmíněného dokumentu, Tereza a její 13. komnata – heroin.
Moc otázek, málo odpovědí, málo důvěry, i tak mohl dokument možná vyznít, ale………
Drogy a závislost na nich je asi téma na něž se dá aplikovat strašně málo otázek a ještě míň odpovědí a ještě míň důvěry.
PROČ? tuhle otázku si asi kladou tisíce odborníků, miliony rodičů a partnerů, stejně tak miliony jejich uživatelů.
Málo prožitků a někdo si potřebuje rozjasnit život.
Nedostatek sebedůvěry a někdo si ji potřebuje dodat.
Přebytek sebedůvěry a potřeba ji mírnit.
Nuda a snaha se jí zbavit.
Citová deprivace a s ní spojená snaha být lepší.
Blbost.
Mnoho důvodů v kterých cítím společný základ, nedostatek osobní síly.
I já jsem matka a taky jsem se bála, moc let jsem se bála, s každým závanem vůně-smradu vykouřeného jointa,který jsem ucítila když kolem mne prošel, se mi sevřel krk, ale postupem času jsem si uvědomila, že to není o počtu těch vykouřených zámotků, nebo o počtu pozřených koláčů, perníčků nebo bramboráků a tak už pár let vím, že z mého syna nikdy uživatel drog nebude, protože ať se mi v jeho výchově nepovedlo cokoliv, hlavně se mi nepovedlo utřískat jeho osobnost.
Starému Pergnerovi, budiž mu země lehká, se to evidentně povedlo.
Terezina 13. komnata je plná otázek na které nejsou odpovědi a odpovědí na které se nelze nijak zeptat.
A pokud jde o důvěru v její sílu? Nevím zda ji v sobě našla, to ukáže až čas, možná za 10, možná za 20 let se to dozví i ona.
Možná. Hrozně moc jí tu sílu přeju.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u „13. komnata

  1. No,Vy odborníci kolikrát některé věci řešíte tak brutálně, že by z toho začal chlastat i abstinent:-))))))))))

  2. Jsem nechtela provokovat, puvodni umysl byl spis uklidnit treba ty pribuzne, co si to prectou (je jich vic, nez si myslime), ze chyba neni v nich (pokud ovsem nejde o tatinky zneuzivajici sve dospivajici dcery a matky s lahvi vodky nebo s prominutim kurvy). Ale pokud to vyznelo provokativne, tak to neni proti nicemu. Pri svem pusobeni v PL Bohnice zrovinka na zavislostech jsem se setkala s tolika zenskyma a s tolika “duvodama” a mnohdy to byly hodne silne osobnosti… Skoda, ze jsem ten dokument nemela moznost videt, jak to podali… A bez energie budeme s nasim pristupem ke zdrojum a alternativnim zdrojum za chvilku, takze hura si pripravit varirnu perniku u elektrarnicky na potoce :o)

  3. Petr: Stačí, když praskne trubka a hned všichni víme, že to není samozřejmost :o) Jen místo ke studni se chodí k cisterně (za předpokladu, že ji vůbec přistaví).

  4. Teda Heleno, takhle provokovat!?! Odborník neodborník, závislost na čemkoli není dobrá, jenže v dnešní době jsou lidé hodně závislý, myslím tím na sobě, jeden na druhým ve svým důsledku, asi Mo napíše, že to není k tématu, ale snad to zas tak mimo není. Vezměte si třeba pitomou elektřinu, nebo teplo, kdo přemýšlí dneska o tom, co by dělal, kdyby třeba ta elektrika nebyla rozvedena skoro všude (závislost na lidech pracujících v odvětví), nebo pro vodu by musel chodit třeba půl kilometru ke studni (zase závislost na dalších lidech). No jen abych to shrnul, nejsou jen závislosti z nudy, deprivací, deprimací, malého a velkého sebevědomí atd., ale i závislosti, které si člověk v dnešní době ani neuvědomuje, jako právě ty energetický, dopravní apodobně, které třeba taky nejsou úplně bez vedlejších účinků.

  5. btw nechtěla jsem plýtvat energií otázkami,kde je co špatně, proto jsem taky napsala, že jsou to otázky které nemají odpovědi, případně mnoho odpovědí bez otázek.

  6. Dobrá a co alkahůl, pivo? :-)) No a osobní síla to je, že je člověk silná osobnost, kterou např. citová deprivace může nahlodnout, ale ne zlomit. Myslíš, že jsem začala kouřit z důvodu citové deprivace, nezájmu rodičů nebo nedostatků jiných koníčků?:-))) Navíc, závislost zvaná kouření je možná návyková silně, ale na rozdíl od drog a chlastu neošaluje smysly.Kuřák 3 dny bez cigaret prodělá absťák a pokud se k cigaretám nadále nedostane, na 50% přestane kouřit, co dělá absťák s alkoholiky a feťáky taky snad víme, že jo?

  7. Jako odborník – nedostatek osobní síly – asi nechápu, co je to osobní síla :o) Jen pro ty matky, co taky daly do výchovy co mohly – někdy jde o vztahové problémy v rodině, někdy ale ne. Pro každého je optimum (ať už lásky, zájmů – jako koníčků, zájem od rodičů, podpora apod.) někde jinde – vždycky je ve výchově něco špatně. Ve chvíli, kdy se už ale cokoli podělalo, tak plýtvat energii na upínání se, kde jsem jen udělala chybu, není moc produktivní… A napadá mě.. co velmi rozšířená a taky zhoubná droga (které silně obtěžuje ty na ní nezávislí a někdy i závislí) – tabák?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *