Krize ve vztazích

a odpusťte, že v této své úvaze nebudu rozlišovat, zda se jedná o vztahy úplně partnerské, nebo mimo manželské, reálné nebo virtuální, prostě vztahy.
Málokterý vztah má to štěstí, že funguje bez krizí protože jsme prostě jen lidé.
Ke krizi ve vztahu může dojít, pokud se jedná o vztah zamilovaný, když pochybí hormony a není nic dalšího, co by jej mohlo naplnit a udržet. Jde-li o hormony na obou stranách a na obou dojdou, žádná katastrofa, ale to se taky moc nestává.
Ke krizi může dojít z důvodu nedůvěry a podezírání. Mnozí lidé mají alregické reakce třeba na větu “Kde jsi byla?”, přitom tuhle hloupou větu je možno nahradit desítkami jiných vět stejného významu nemajících provokativní charakter. Myslím, že “Kdes byla?” má k projevování zájmu o partnera stejně daleko,jako třeba prohlížení jeho pošty, luxování mobilu, různých historií.
Krizi mohou přivodit i rozdílné zájmy, vlastně pardon,zájmy jednoho a žádné zájmy druhého z partnerů.
Na partnerské krizi se mohou rovněž podílet bývalí partneři soustavným obtěžováním ( No vážně,měla jsem jeden vztah, trval 5 let, když jsme se seznámili byl rozvedený-manželka si našla jiného, zdánlivě žádný problém, ale… Exmanželka nesnesla pocit, že on by mohl žít spokojeně a tak se naše bytí prolínalo dennodením a každonočním telefonováním, pláčem dětí po telefonu-prosících, aby si pro ně tatínek přišel /do té doby byl styk s dětmi zapovězen/, zákazy společného pobytu dětí a mne, alergie dětí na psa, atd. Zpočátku mi to přišlo velmi komické, po roce, kdy jsme spolu nemohli být o jediném víkendu a já byla telefonáty soustavně kontrolována,zda jsem doma a ne někde s nimi, jsem si říkala ” No mě neudoláš!”. Udolala, prostě jsem to po 5ti letech vzdala,protože on nesnesl, aby trpěly ty děti a tak…..:-). Dodnes semnou nemluví, on:-))
Krize ve vztahu může nastat taky tzv. přechozeným vztahem, to se týká zejména vztahů mimomanželských, znáte to , je to takové to ” Až vyrostou děti”, ” Až budou děti ze střední školy”,” Až se děti odstěhují” a tak. Tyhle vztahy nikdy nedopadnou, vždycky bude nějaké “až”, nemocní rodiče, tchýně, tchán, pes…… čím dýl s někým kvůli něčemu máme důvod setrvávat, tím silnější pouta se vytváří a tím méně důvodů je odcházet, měnit. Co člověk neudělá hned, nemyslím hned za týden, myslím hned, jakmile pozná svého vyvoleného, to, zda by byl schopen s ním trávit svůj život, už to nikdy neudělá.
Mnoho vztahů, které měly fungovat se rozpadne a mnoho těch, kterým zvonil umíráček vydrží navždycky. Možná proto, že ty děti stále něco potřebují, že jsou rodiče nemocní, protože i toto všechno může vyrábět kvalitní vztah, vztah o něčem, vztah ne o tom, že spolu dva lidé žijí v jednom bytě a nechodí tam rádi, protože
nemají vlastně nic společného,
hormony vyprchaly,
telefony a poštu už není proč kontrolovat, protože nikdo nepíše a nevolá,
a vůbec:-)))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Krize ve vztazích

  1. No to je jasny, protoze Jarovi beru jeho perinku :o))) a navic si delam legraci z jeho syndromu muze (tzn. napr., ze rymicka=prednemocnicni stav, vcera ho malinko drapnul kocicak a uz mi to sel ukazovat, jak je zraneny a vnucoval mi ten prst jeste pul dne :o) mozna mi ho ukaze i dneska :o))) a vubec mu delam hrozny veci, pres tyden nevarim, nejsem moc doma, nemeju podlahu atd… :o)))

  2. Bez krize by nebyl vyvoj? A nekdy je vyvoj ve vztahu potreba, ale pokdu nedojde ke krizi, tak se s tim poradne nehne… ale musi jit o pevny a kvalitni vztah, samozrejme. Asi bych mela vyrobit krizi, jen nevim, kam by se nam ten vztah mel vyvinout, tak radsi nic :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *