13. komnata Kamily Moučkové

I mnozí z Vás, kteří jste dnes viděli, si na tuhle ženu asi nepamatujete,nemůžete, protože určitě od počátku roku 1969 v TV už vidět nebyla. Při revoluci ji bylo možné vidět párkrát na balkóně Melantrichu a pak na Letné. Pak se ještě uskutečnil pokus vrátit ji do zpravodajství ČT, ale ten se nepovedl, byla už příliš stará / omlouvám se:-) / a taky trend zpravodajství už byl jiný a paní Moučková se už nechytla. Naštěstí se pro ni našly jiné pořady a taky rádio.
“13. komnata Kamily Moučková je totožná s 13. komnatou většiny tohoto národa.” uvedl na konci moderátor a tu komnatu paní Moučkové tímhle, podle mého mínění, tak trochu znečistil.
Většina národa nepatřila od roku 1969 do konce roku 1989 ani mezi disidenty, ani mezi statečné, kteří se s režimem nijak nezahazovali. Většina národa byla členy KSČ, agenty StB, jinými konfidenty, případně přinejmenším mlčící většinou.
Stejnou 13. komnatu jako Kamila Moučková zde mělo pár tisíc lidí, těch, kteří podřídili svůj život pravdě bez ohledu na to, že s ní přišli ( a spolu s nimi jejich rodiny) o zaměstnání, přátelé, známé i vážnost podle tehdejších pravidel a to ne na pár měsíců nebo let, ale na celá 2 desetiletí, nicméně nepřišli o čest a svědomí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „13. komnata Kamily Moučkové

  1. neříkám, že mám pravdu, je to jen můj pocit. My taky neřešíme jestli mělo nebo nemělo smysl zůstat a nebo vystoupit. Nějak mi uniká cos teda vlastně chtěla článkem říct a protože jsi to svým komentářem teď nevysvětlila, netuším ani, v čem s námi nesouhlasíš. :o)

  2. Ale Vy dva mluvíte o něčem úplně jiném než já. Nechtěla jsem rozebrírat jak je možné, že někdo zůstal nebo vůbec byl ve stranmě po procesech s Horákovou, nebo o pomýlených komunistech stažících se reformovat nereformovatelné, celkově.No a srovnávat Kubišovou a Moučkovou, tak to je jako srovnávat mladého a starého Kincla, nebo moji mámu a mne, prostě jedna generace měla čas dělat chyby, ta druhá už mohla udělat nebo neudělat chybu jen jednu.Nesouhlasím s Vámi:-)

  3. Já Kamilu také pamatuji a neřekla bych, že většina národa je totožná s její 13.komnatou. Kamila se měla za komančů díky svému otci tak dobře, jak se většina národa neměla.Potom chudinka udělala ideologickou chybičku, které okamžitě využil jiný chudáček a dosednul do jejího zpravodajského křesílka…..

  4. nesouhlasím, v partaji bylo něco kolem milionu lidí (a to naše republika tehdy byla větší o 5 mil. Slováků), ale každý z toho milionu komančů měl to “štěstí”, aby ho zamala houpal na klíně sám velký “Klema”. Moučková se narodila do rodiny velkýho (a stranou placenýho) funkcionáře, což jí s jejím tehdejším členstvím v KSČ umožnilo i vstoupit do vznikající ČT. Není pravda, že ji ke vstupu někdo nutil, to je její obhajoba, ale falešná, kdyby nechtěla, neudělala by to. Můj táta byl ve straně taky, a vím, kolik jsme měli spolu zbytečných politicky vyprovokovaných hádek. Ve své době jsem nikdy nevstoupil ani do tzv. SSM. To, že byla později z ČT vyhozena, protože někde někdy něco řekla, není hrdinství, to se stávalo běžně i mnoha tisícům dalších lidí, o kterých se nikdy žádné 13. komnaty zmiňovat nebudou. Takže to, že někdo nemohl za starýho režimu dělat svoji práci ještě nemusí automaticky znamenat nějaké zásluhy proti tehdejšímu totalitnímu režimu. A když už v závěru pořadu seděly vedle sebe obě “zakázané dámy”, Moučková a Kubišová, neubránil jsem se rozdílu v jejich hodnocení. Ta druhá mi je sympatická svou upřimností, skromností, neměnností názorů a trváním na pravdě od samého začátku.

  5. KyrWebJá si jí pamatuji. A tam k tomu, pochopitelně, že dávám souhlas, myslim, že je to samozřejmé. A děkjuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *