Kupujete dům nebo byt? Prostě nemovitost?

K sepsání mne inspirovalo Ibádovo oko a pak to, že mě to štve:-))Byty , v současné době snad nejčetnější komodita, tedy byty a domy, lidi je kupují a staví, protože je jasné, že je lepší bydlet ve svém, než cizímu platit nájem, mnohdy nájem nekřesťanský.
Vyvolená skupina, vzniklá ještě za minulého režimu, tedy uživatelé státních bytů a členové kdysi, za zvláštních okolností založených družstev, měli v mnohých případech to štěstí, že byli buď členy družstev, takže své byty zakoupili za bolševických třeba 30.000,-Kč, cože nebylo tak úplně málo, ale třeba nový Žigulík 1300 stál tisíc 64.000. Druhá skupina, nájemci bytů státních, měli štěstí mnohem větší, protože své byty privatizovali již za Kč pobolševické.
Pak tu ovšem máme skupinu nevyvolenou, tedy nebydlící, resp. bydlící díky státní regulaci nájmů za tržně netržní předražené nájemné,- skupinu adeptů na hypotéky.
Byty se prodávají různými způsoby, majitelé je prodávají přes realitní kanceláře.nebo sami přes různé inzertní servery. Potenciální kupující nemají důvěru ke koupím přímo od majitelů a v převážné většině volí možnost obchodů uzavřených přes RK, které jsou však bezesporu finančně mnohem náročnější, mnohdy však jistější.
Kupujete-li byt přímo od prodávajícího, většinou s ním až do uzavření kupní smlouvy jednáte tzv. perhuba a nemáte žádnou jistotu, že to co kupujete s Vámi nekupuje zároveň 5 dalších kupujících a takto se Vám může přihodit, že při podání Návrhu na vklad do Katastru nemovitostí zaplatíte kupní cenu, mnohdy celou, nebo na základě smlouvu a tohoto návrhu žádáte o hypotéku a spolu s Vámi i dalších 5 možných kupujících. Jistě, byt získá ten, komu se povede být zapsán jako první a 5 dalších má nárok na vrácení kupí ceny, neboť smlouva nebyla naplněna, ale, toto může být proces velmi.velmi dlouhodobý i v případě, že prodávající nebudou vyložení profi podvodníci a prostě  se jen snažili prodat co nejlíp. V tom horším případě se pak může jednat i o profi podvod.
A teď, co udělat a jak to udělat, ať kupujeme byt nebo dům tak či onak&&&..

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady a porady:-) a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Kupujete dům nebo byt? Prostě nemovitost?

  1. Pokud Pokud jednáte “per huba” a stejně vyplatíte peníze. Nejlepší je dát si do smlouvy doložku, že peníze (stejně jsou od hypoteční banky nebo stavební spořitelny) budou prodávajícímu vyplaceny až PO zápisu do katastru nemovitostí. Prodávajícímu říct, že to tak chce hypoteční banka, ta s tím bude ráda souhlasit. Tím je i prodávající zainteresován na tom, aby nic neprotahoval. Ostatně hypoteční banky nechtějí peníze dávat předem, maximálně tak formou notářské zástavy, ale NIKDY ne realitní kanceláři!!(stav z února 2007)

  2. CO tak vím, zvlášt v pronájmech si RK “zarábají” neskutečně. Jeden nájem nájemce, druhý nájem pronajímatel… to není zrovna málo. Skoro bych senebál nazvat to jako lichva :o)

  3. No, na Slovensku stejně jako v jiných zemích víc na východ, což nemyslím pejorativně!! stále ještě tak nějak platí, že když si lidi něco dohodnout a podají si na to ruku,ta smlouva je uzavřená. Toto tady ovšem bohužel neplatí.

  4. u nas na slovensku je presne opacny trend, ludia radsej nakupuju nehnutelnosti medzi sebou a RK neveria, pretoze maju stale vstepene ze na nich RK zaraba “neskutocne peniaze”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *