2. Prodáváme nemovitost přes RK

Tedy profesionálně.Chceme.li prodat nemovitost profesionálně, většinou se obrátíme na RK,která má možnost inzerovat věc námi nabízenou na profi serverech, včetně fotografií a převezme za nás práci, kterou třeba dělat nechceme.
RK by si od nás,jako od vlastníků měla vyžádat dokumentaci k nemovitosti, tzn. nabývací titul, aktuální LV a měli bychom jí sdělit požadovanou kupní cenu a dohodnout se, zda RK o tuto cenu rovnou navýší cenu kupní. Tato varianta je nejsprávnější, protože na odměnu RK bychom posléze měli obdržet fakturu-vyúčtování a o cenu,která je v ní uvedena pak můžeme snížit částku zpoplatňovanou finančním úřadem. Rovněž kupující pak nemá pocit, že je o nějaké peníze odírán. Je však smutnou skutečností, že mnohé RK si tzv provizi vezmou od strany prodávající tak od strany kupující.
RK by s námi měla sepsat smlouvu ve které budou přesně pojmenovány práva a povinnosti obou smluvních stran, většinou je ve smlouvě rovněž uvedeno, že nadále nesmíme nemovitost nabízet sami a pokud tak učiníme, musíme potenc. kupujícího stejně odkázat na příslušnou RK.
Provize si RK sjednávají různé v každém případě musíte vždycky s výší provize souhlasit. Pokud RK bude následně nabízet nemovitost za cenu vyšší než je součet kupní ceny a provize, musí být ve smlouvě uvedeno, jakým způsobem se o takové navýšení s RK po prodeji dělíte. RK si může například do smlouvy uvést,že Vy za svou nemovitost požadujete milion, její provize je 50 tisíc a ze všeho za co by se nemovitost prodala nad 1.050.000,-si dělíte nějakými procenty.
Solidní RK spolupracuje s právníkem a k prodeji Vám je schopna vypracovat i kupní smlouvu se všemi náležitostmi.
Uzavíráte-li s nějakou RK zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji, pořádně si ji přečtěte ve všech ustanoveních zejména pak pokud jde o ceny a také o data platnosti a případné sankce.Nikdy neuzavírejte smlouvu na dobu delší než 3 měsíce, nemovitost která není předražená a nemá závady se za takovou dobu dá prodat a pokud se neprodá a Vy chcete se stejnou RK pokračovat, můžete smlouvu vždy prodloužit.
Neplaťte RK žádné zálohy a pokud je po Vás nějaká RK požaduje, vyberte si prostě jinou.
Pokud jde o ceny provizí, nezapomínejte na to,m že polenového zákona o DPH jsou RK plátci DPH a cena provize je tudíž většinou o 19% vyšší.

Pokračování později:-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady a porady:-) a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *