Každé druhé?

No jo, tady to čtu, každé druhé manželství v ČR se rozvádí a to prý rozvodů proti roku 2004 malinko ubylo.Je to divné, skoro nikdo se nebere a všichni se rozvádí. Tak se podíváme co nánm o rozvodech říkají novinky. Největší šanci na rozvod mají podle statistiků manželé v Karlovarském, Středočeském a Ústeckém kraji. Naopak nejmenší, asi čtyřicetiprocentní rozvodovost je na Zlínsku. Statistici také zjistili, že největší chuť se rozvést mají manželé mezi třetím až pátým rokem trvání manželství. Rozvody těchto párů tvoří 18 procent z celkového počtu. Zhruba pětina mužů a žen se rozvádí nejméně dvakrát a dvě třetiny žádostí podávají ženy.

Jako nejčastější důvod k rozvodu se ve spisech uvádí rozdíl povah, názorů a zájmů. Jedná se o 52 procent případů. A důvodem k rozvodu bývá také alkoholismus a nevěra. "Statisticky to sedí, skutečnost je ale trochu jiná," připomíná ovšem právnička Iva Pavlíková-Čacká. Za těmito obecnými důvody rozvodů se totiž podle zkušeností právníků nezřídka skrývají daleko závažnější příčiny. Například domácí násilí a brutalita ve vztazích. 

"Když se chce žena rozvést s násilníkem, ten logicky nechce mít ve spise, co je skutečným důvodem rozpadu vztahu. Někdy i proto, že počítá s dalším oficiálním svazkem. Nátlakem, odmítáním rozvodu, protahováním sporů o dítě, vyhrožováním únosy se nakonec souhlas partnera s rozvodem vymění za neutrální rozdíl povah a názorů," konstatovala Pavlíková-Čacká.

Tak a máme to tady, brutalita, domácí násilí, ale, to je na samostatné psaní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u „Každé druhé?

  1. jonášipokud statistika říká, že se rozvádí procentuálně 47% z uzavřených manželství, může to taky znamenat, že se nerozvede jen jedno z deseti a to jedno je to z před 20ti let:-)))

  2. Když už někdopíše odborně o krizi manželství, brutálních manželech, alkoholismu a nevěře, tak by se aspoň neměl jmenovat Pavlíková-Čacká, jinak to zavání zaujatostí :-))

  3. skoro nikdo se nebere a všichni se rozvádí.. prostě protože to nejsou časově současný děje. Rozváděj se třeba ti co se brali před desíti nebo dvacíti lety a za pár let se nebude mít kdo rozvádět, protože se předtim ani nevzal 🙂

  4. 2 esbeczkoPozor, tem bylo povoleno registrovane partnerstvi coz se nerovna manzelstvi. Pokud vim tak registrovane partnerstvi muze uzavrit i dve osoby opacneho pohlavi. Aspon mi to tak bylo receno. Mozna by stalo za to o tom neco blizsiho dohledat.

  5. modMno ten ekonomickej problem je srovnatelnej jako u manzelstvi ne. Cisla. Mno vem si, ze spoustu paru se bere jen z duvodu decka. Spoustu paru se bere po roce znamosti, coz se mi zda jako strasne kratka doba. Pak se nedivim, ze takove manzelstvi se rozpadne. Ty jako jedinec si z tech cisel muzes vzit maximalne jakesi ponauceni sam pro sebe … kdyz to udela kazdej tak samo ze se snizi pocet uzavrenych manzelstvi, ale tim i rozvodu 😉

  6. smoonečísla to jsou, ale dost strašná teda a i s těma hromádkama je problém, protože i když na hromádce, stav ekonomický nedává lidem moc šanci sbalit se as jít jinam. Drahé nájmy, všechno drahé.

  7. To jsou vsechno jen nic nerikajici cisla. Na rozdil od silenosti co se v rodinach dejou. Mozna je to lepsi, ze lidi s polu dnes zijou radeji “na hromadce”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *