Právě jsem podepsala petici za udělení milosti J.Kájínkovi

na kterou jsem našla odkaz na  http://czechtek.bloguje.cz/ , petici pak najdete na http://www.jirikajinek.cz/petice.php 

Kromě toho, že přiznávám dobrovolně, že jsem tu petici podepsala, musím taky říct, že nejsem velkým příznivcem udělování milostí prezidentem, obzvláště třeba abolice mi vyrábí pupínky kdesi uprostřed zad, kde se nemůžu poškrábat, na druhou stranu ovšem jsou zde i milosti udělené  po skončení řízení, po odsouzení, po vykonání části nebo větší části trestu, milosti z důvodů zdravotních, z důvodu zmírnění nadměrného utrpení odsouzeného nebo jeho blízkých a v neposlední řadě ty v případě pochybností……..ano bohužel, protože kde jsou pochybnosti nemělo by následovat odsouzení a pokud se ty pochybnosti objeví až po něm, máme zde institut zvaný Obnova řízení.

 Takovou věc by mohl chtít ale každý" pomyslíte si a máte pravdu, určitě mohl, ale, ne všichni ji žádají, ovšem pokud už tak oni, nebo kdokoliv kdo pochybnost získá učiní, příslušný soud by se měl takovou žádostí zabývat. Zabývat vážně a seriózně vždy v každém případě a zejména pak v případech, kdy jde odsouzenému o 25 let života nebo o život celý.

V případě Jiřího Kájínka se takových pochybností vyskytlo už příliš mnoho, pochybností potvrzovaných nejen svědky s nevalnou pověstí, ale i svědky, jejichž dobrá pověst stačila třeba na výkon významné funkce v Kanceláří Prezidenta republiky.

Dobrá, soudu se i takové svědectví zdá málo, ale na druhé straně se možná nám, veřejnosti, zdá naopak MOC, když posloucháme záznamy z neveřejných porad soudců, když slyšíme, že ten, kdo má o obnově rozhodovat dává ostatním pokyny, co si mají myslet. Možná nám prostě následně nestačí ujištění, že jsme je prostě slyšet neměli".

Není asi mnoho lidí, kteří vědí, zda je Jiří Kájínek vinen nebo ne, ale na druhé straně je už příliš mnoho lidí, kteří by to vědět chtěli a povolit Obnovu řízení v tomto konkrétním případě bylo zcela namístě nejen proto, že to chce odsouzený, jeho rodina, jeho přátelé, veřejnost, ale i proto, že mezi námi se možná volně pohybuje člověk, který by měl sedět v Kájínkově cele místo něj.

Já nevím, jestli toto všechno je důvodem pro udělení milosti, možná ne, ale možná by takto udělená milost mohla zapůsobit jako zvednutý prst jak pro orgány činné v trestním řízení, tak pro moc soudní. Moc, která má té nekontrolovatelné moci nějak příliš moc.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *