Tradiční české Vánoce

Ale co to vlastně je? 

Když jsem byla malá, myslím, že to, co jsme mívali doma, byly tradiční české Vánoce, byť trochu zmodernizované.

Stromeček jsme mívali živý, svíčky na něm bývaly pravé a hořivé (ty elektrické byly zakázané a já je většině spolužaček záviděla). Máma pekla cukroví, ve vaně se několik dní koupali pouze kapři a táta, jakože ho celý rok nenapadlo jít do hospody, tak 24.12. tam jít prostě musel, čas návratu domů pak byl přímo úměrný rodinně vytvořenému stresu předchozích dní.  

K jídelnímu stolu (ne v kuchyni) jsme se dostavovali slušně oblečeni, TV bývala vypnutá, koledy šustily z desek a před jídlem jsme se pomodlili (nevím proč 1x do roka). Samozřejmě probíhaly rituály jako krájení jablek, skořápky se svíčkama na vodě, lití olova do vody, rybí šupiny pod talíři atakdále atakdále. Děda Mráz nás v té době nijak nepoznamenal, ale taky jsem nikdy neviděla věc jako adventní věnec.

Většina zvyků vzala v mých domácnostech za své, mezi prvními byly ty pravé svíčky ( Adam chtěl, aby stromeček svítil pořád),pak ta vypnutá TV (Adam nechtěl vypínat pohádku uprostřed), co se nezměnilo je to, že dárky pořád kupujeme my starší nějakým těm malým, ale jinak nám taky v posledních 16ti letech kolem oken nezačali jezdit žádní sobi.

Zachraňme tradiční české Vánoce" ozývá se ze všech stran, ale kdo je to teda vlastně chce, když prakticky každý dům, každé okno bliká dvoj až třífázově barevnýma žárovkama, na dveřích visí věnce ( a ten barák kousek odtud vypadá už třetí Vánoce jako OMW ), prostě skoro všechna okna, dveře a domy vypadají jako z Amerických filmů!

Mimochodem, všimli jste si v těch filmech, jak úžasné mají Vánoční stromy? Tak ten bych já teda k těm tradičním českým Vánocům chtěla a vůbec by mi nevadilo, kdyby mi ho přivezl Klaus se soby, nejlépe s těmi falešnými ti jsou rozkošní:o))

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *