Anti je fuj……………..?

Radary, Američani a to všechno kolem, vůbec se mi nechtělo psát na tohle téma cokoliv, třeba prostě proto, že zatím žádný názor nemám.Asi si myslím, že bych neviděla ráda, aby odtud lítaly nějaké rakety, i když na druhé straně je jasné, že odněkud lítat  taky musí, pokud se má jednat o systém anti-ježyš pardon proti jiným raketám, tedy asi obranný.

Povšimněte si prosím, že se k tomuto tématu vyjadřuji jako hňup, jako mnozí jiní, a je to tak prostě proto, že tomu prakticky vůbec nerozumím, jako mnozí jiní.

Radar, no je mi jasné, že tenhle radar nebude přijímat MTV, ani VH1, ale taky o něm ani celé té věci moc nevím ,ale jelikož je to téma aktuální, budu se snažit dozvědět, ať už proto, že bych o tom měla rozhodovat v referendu, nebo prostě jen proto, abych věděla, protože řeči typu  Já vím co tyhle hovada dovedou" (patrně američtí vojáci), nemají pro mne žádnou vypovídací hodnotu ani v momentně, kdy si je k danému tématu mohu přečíst, ani poté, kdy jsou vymazána.

Chceme referendůůůůům!" ozývá se momentálně nejhlasitěji. Asi proto, že převládl názor, že na tohle parlamentní demokracie nestačí, mandáty námi volených zákonodárců jsou najednou slabé, ale, jsou to pořád ty samé mandtáty a ti samí zákonodárci, které bychom za sebe v klidu nechali rozhodnout o záležitostech jako je trest smrti, právo na přerušení těhotenství a jiné věci zásadním způsobem omezující naše práva.

Antisovětismus, antiamerikanismus a……….. antisemitismus 

O tom prvním říká encyklopedie, že se jedná o specifickou formu antikomunismu", netuším přesně co to je, patrně to znamená, že si pod pojem komunismus dosadíte Sovětský svaz. Moc jsem se tu s tímhle termínem nesetkávala, i když je možné, že tohle slovo bylo připojováno soudruhy k disentu, ale jak se ukázalo posléze, je to konkrétně v naší zemi slovo bez jakéhokoliv obsahu, protože kdyby obsah mělo, těžko bychom akceptovali už v 90. roce stovky krámků a stánků s ruskými symboly moci, těžko by Karlovy Vary a Mariánské Lázně  ( a nejen ony) patřily převážně ruskému kapitálu.

O pojmu antiamerikanismu už toho najdeme v literatuře víc, tohle slovo má trochu větší náplň, třeba odpor k amerikanismu pod kterým si představujeme ryze spotřební společnost, kulturu" která se nám nelíbí, třeba proto, že ji považujeme za nekulturní:o). AntiA. se  v Evropě projevil hned po vzniku USA, silně ho bylo slyšet v 70 letech ve vztahu k válce ve Vietnamu. Ve 20. století pak v souvislosti s Válkou v Iráku Za baštu AntiA. můžeme považovat Francii a vůbec,celkově přes 50% obyvatel Evropy povařuje USA za největšího ohrožovatele světového míru. Pojem AntiA. bych neoznačovala za frázi, natož jalovou, tahle věc prostě existuje a nejde o ten název, ale o jeho konkrétní a skutečnou náplň, protože AntiA. se může projevovat různě, mohu chodit týden co týden protestovat před ambasádu, mohu se vyhýbat zboží, které odtamtud pochází ( byť se tváří nadnárodně), prostě mohu ten pojem naplňovat, nikoliv pejorativně, čímkoliv co podle mne přináší pozitiva. Ano, může to být pojem bezobsažný a u nás taky je, stejně jako ten  antisovětismus. Zatímco třeba ve Francii se sejdou desetitisíce demonstrujících, u nás jich příjde na demonstraci proti nějakým USA praktikám 5. Ostatní nadávají v hospodě nad pivem a nebo na "ta hovada" nadávají na blozích.

Slova antisovětismus ani antiamerikanismus nemají sprostý ani neslušný význam, pro mnohé mohou představovat skutečnou náplň jejich života, soustavný konkrétní boj.

Úplně jinak vidím pojem antisemitismus" a to nejen proto, že si jej nejčastěji vybavíme v souvislosti s fašismem. O antisemitismu říká encyklopedie zhruba toto:

Jedna z forem náboženské, národnostní a rasové nesnášenlivosti, projevující se v nepřátelském vztahu k židům (od opovržení ke způsobu života přes právní diskriminaci až po pogromy a genocidu). Antisemitismus byl využíván zvláště intenzívně nacisty, kteří vyhubili milióny židů z Německa a jiných zemí.

Dodávat cokoliv je myslím zbytečné, tenhle pojem má přece úplně jiný význam.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *