Pracovat za peníze je přízemní

říká Bára a nabádá k řetězovce na téma " za co nejblbějšího jste kdy pracovali?" http://barmanka.bloguje.cz/572366-pracujete-za-penize.php
a tak jdu do toho. Možná až si začnu při psaní vzpomínat, příjdu na něco blbějšího než je to, co mě napadá teď " za blbé kecy" :o)
 

OSVČ už dávno nejsem, přestalo mě to bavit poté, co soudruzi vymysleli minimální základ daně a platby sociálního zabezpečení i pro ty bez příjmů. V podstatě se dá i říct, že svou práci, tedy tu,kterou se ještě občas i zabývám, jsem přestala mít ráda, protože mi začala unikat podstata.
Na druhé straně, všechno je drahé a tak si lidé v posledním desetiletí čím dál tím víc naučili " dělat si věci sami", no a tak zatímco instalatéra seženete jen těžko ( buď totiž klade trubky a nebo si po večerech dělá účetnictví či daňovou evidenci), účetních a daňových poradců se válí všude volně spousty, protože "tohle si přece každý umí udělat sám":o).
Bydlím sice i na vesnici, ale tam předstírám, že nedělám nic, rozumějte, vůbec nic a tak si můj muž domů občas vozí z okolních vesnic něco uvařeného či upečeného, jako projev účasti.
Ve městě občas pracuju a pokud jde o nějakou práci hmatatelnou spočívající v přebrání bedny neurčitého obsahu a posléze předání zaúčtovaných dokladů zacvakaných v šanonu, obvykle k ní předávám i fakturu a nikdy se mi nestalo, že by mi třeba do měsíce peníze nepřišly na účet.
Pak tu máme ovšem ještě další část mé činnosti spočívající v práci poradenské, takové to "cobykdyby".Taková činnost se odehrává většinou v nějaké restauraci u oběda, večeře, skleničky či jen kávy a z 90% za ni zaplaceno nedostanu, už se mi také ale stalo, že klient přiběhl narychlo ze špatně zaparkovaného auta v kterém si zapomněl peněženku, takže "děkuju a taky za kafe děkuju a srovnáme to příště!". Jeden takový (mimochodem majitel domu na  Václaváku) si takhle do příště vypil na můj účet i Campari s džusem, ale měl smůlu, zhruba za rok jsem na něj narazila při sepisu notářského zápisu o převodu obchodních podílů u notáře, to Campari pak zaplatil s přirážkou asi 1000%.
Za jeden ze svých nejlepších byznysů považuju zpracování daňové evidence bývalé pražské, nyní mimopražské advokátky, chvílema rovněž soudkyně. Stalo se tuším před 3mi lety, že jsem se vrátila koncem března z dovolené a doma ležel obrovský doporučený balík plný dokladů s přiloženým zoufaleprosebným dopisem, byla sobota a termín k podání přiznání v úterý, takže ten balík se už nedal ani vrátit. Přiznání jsem vezla v úterý před půlnocí na Hlavní poštu a zaplaceno jsem dostala balíčkem sypaného černého čaje s minisítkem, mám ho dodnes, protože čaj nepiju. Úplně stejná situace nastala o rok později, i když, ten balík byl menší, času asi o 2 dny víc a odměněna jsem byla Medovníkem (celým), ten už nemám, protože Medovník jím.
Vrchol mé činnosti zadarmo spočíval v "kšeftu" za 3.5 milionu a přichomejtla jsem se k němu úplně náhodou, jdouce si v kanceláři pro nějakou literaturu. Seděli tam, bylo jich asi 10 včetně auditorky a diskutovali o "zatraceném problému" přechodu několika milionové investice nájemce do budovy, když nájemce posléze zkrachoval a neplatil už ani nájmy, protože prostě neměl z čeho. Vlastník budovy na druhé straně nechtěl tu nájemní smlouvu ukončit z prostého důvodu – nechtělo se mu zdanit tu investici.
" Promiňte, můžu……".
Když jsme zhruba za 3/4 hodiny skončili, měl nájemce v ruce dohodu o ukončení nájmů a já naproti tomu v ruce od něj podepsaný příjmový doklad na 3.5 milionu za odkoupení investice. Na první pohled se zdálo, že všichni mohou být spokojení, pak přišla má odměna:o). Vlastníci nemovitosti, právník a majitel renomované cestovní kanceláře se mne už ve vyprázdněné kanceláři zeptali " No a co jsme na tom jako vydělali?? ten dluh na nájmu ( cca 400 tisíc, které by stejně nikdy nedostali) nám nezaplatí a ty 3.5 milionu si vůbec nemůžeme dát rovnou do nákladů, ale budeme TO odepisovat 30 let!".
Chvíli jsem přemýšlela jestli má cenu vysvětlovat, že daň z 3.5 mega , kterou by museli zhruba za 4 měsíce zaplatit, by dělala téměř 1.5 mega, ale usoudila jsem, že je to k ničemu a tak jsem řekla jen " Ano pánové, prostě ten den dneska nestál za nic!".
 
Takže nic blbějšího než ty blbé kecy mě opravdu nenapadlo:o) 
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *