Kolik vlastně stojí zahraniční dovolená?!

Tak si tu pročítám různé cestopisy" a vyprávění z dovolených, konstatování nebo nářky nad tím co to všechno vlastně stojí. Co to vlastně ale stojí se tak nějak stejně z cizích zkušeností nedozvíme, každý totiž požaduje od své dovolené něco jiného.Zahraniční dovolené si můžete pořídit různé nejen z hlediska destinací, ale taky s přihlédnutím k cenám. Cena je stejně většinou hned druhá věc nad kterou přemýšlíme, když jsme si předtím vybrali kam bychom chtěli jet.

Destinace jsou levné a levnější, středně drahé, drahé a velmi drahé, stejně tak doprava, ale mnohdy příjde levněji letadlo než vlak, někdy je lepší vzít sebou auto, ale ne všude to jde.

Taky ubytování jsou různá a zase máme možnost zaplatit si všechno doma, případně později lovit to nejlevnější, dražší nebo nejdražší, přespat tu a tam v hostelu, stavět každý den stan. Stejné je to se stravováním, máte možnost si zaplatit plnou penzi, polopenzi, mít všechno až inkluzivní a nebo sebou vláčet konzervy.

Zjednodušeně řečeno, můžete mít všechno nebo vlastně nic, případně to kombinovat a hlavně musíte vědět co všechno jste schopni kvůi té nebo oné zemi strávit.

Nejvyšší položky spojené s dovolenou jsou většinou všechny o kterých mluvím výše, tj. doprava, ubytování a strava:o)

Já ráda letadlem, protože je to rychlé, nebo autem, protože cestou můžu všechno co mi letadlo neumožňuje, například zastavit a vystoupit když vidím něco, co se mi líbí.

Ubytování nemusím mít luxusní, je mi úplně jedno jestli je * 5, 3 nebo jen 2, nepotřebuju televizi, ale trvám na posteli v suchém místě a něčem teplém čím se mohu přikrýt, nemusím mít za každou cenu vanu, postačí mi sprcha, ale chci mít čas si ji užít a třeba si oholit nohy.

Nemám ráda polopenze ani inkluzivy, protože mě nebaví vstávat na snídani a už vůbec mě nebaví vracet se k jídlu na stejné místo v určenou hodinu. Někdy nemám chuť obědvat, někdy naopak tu chuť mám a večeřet chci někdy už v 5, někdy ale třeba až v 9 a někdy taky na místě vzdáleném přes 100 km.

Z vlastní zkušenosti vím, že postel seženu za 25 euro na noc v Německu, Rakousku, Španělsku, Itálii, Kanárských ostrovech a stejně tak i v Řecku a že mě tudíž bude zaplacený zájezd zhruba stejně jako letenka a placení ubytování. Taky vím, že když si ještě doma zaplatím polopenzi za 1.500,- Kč, ušetřím za snídaně které si v opačném případě musím vyrobit sama, ale večeři do 7 euro ( dá se i za 20:o)) vždycky všude seženu takže 1.500 Kč na večeřích projíst nemusím. Ranní tousty vyrobím bez problémů a nedělá mi potíže donést je třeba až do postele, ale pokud by po mně někdo chtěl na dovolené, abych mu vyráběla večeře – jedině cvok:o).

Když to všechno shrnu z hlediska cen, tak například 12ti denní dovolená na Krétě mohla stát s polopení 17.000 + letištní taxy a paliové příplatky ( cca 2.200).

Stejně dlouhá dovolená na Korfu stála bez polopenze 10.990 ( + 2.200), každodenní stravování (snídaně z obchodu), večeře v hospodě (někdy i oběd) přišly na 220 euro (včetně nejméně 1 piva a 2-3 drinků, kafíčka denně), půjčení auta s pojištěním včetně benzínu 50 euro, celodenní cestování lodí včetně stravy 25 euro. Samozřejmě je nezbytné počítat s tím, že hotovku za 60,- k jídlu nikde neseženu a taky s tím, že kafe stojí prakticky všude 2 eura, stejně tak Cola a podobná nealka a pivo tak od 3 do 5ti.

Poučení? Pokud chcete ušetřit za dovolenou, zůstaňte doma:o), pokud chcete alespoň ušetřit co nejvíc, vezměte si na dovolenou všechno sebou, a jděte pěšky:o))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *