Chřipka za 120, porod za 360!

Viróza nás pak příjde nejméně na 120,-, zápal plic nejméně na 840,-. 

Tak si čtu v dnešním Dnes o platbách, ceny jsou jasné, to ostatní mi ovšem moc jasné není a s ohledem na to, že MZ ponechává detaily" výběru poplatků na jednotlivých zdravotnických zařízení, určitě nás od ledna čeká veselý bordel:o).

Jasné je, že každý recept a každé ošetření příjde na 30,- Kč, každý den v nemocnici pak Kč 60,- (nakonec proč ne)Jasné tedy taky je, že pokud mne obvodní lékař pošle ještě na 2,3 vyšetření, zaplatím v jeden den třeba Kč 120, takže v takovém případě se zdá být výhodnější trvat na hospitalizaci v nemocnici a nechat k sobě přicházet nezbytné lékaře za 60,- denně:o).

Zákon rovněž říká, že roční poplatkový limit činí 5.000,- ale zatím jsem se nikde nedozvěděla, jak se bude dosažení limitu prokazovat. Budeme schovávat 30,- poplatkové lístečky? V lékárnách nám vystaví na platbu za recept 30ti korunové potvrzení? Jakmile nasbíráme 306 potvrzeníček o 30ti korunových platbách půjdeme s nimi pro potvrzení do zdravotní pojišťovny, kde nám vystaví potvrzení na základě všech předaných potvrzení? S tímto 5.000 potvrzením pak budeme navštěvovat lékaře a lékárny a oni nám vystaví potvrzení, že máme potvrzení a nebo budeme v ordinacích a lékárnách platit dál a znovu předkládat ZP potvrzení o dalších platbách a tyto nám pak pojišťovna proplatí? Co když se bude jednat jen o 30 nebo 60,- Kč? Kolik stojí zaslání takové platby prostřednictvím pošty?

Zákon má i další humorná ustanovení, například  Pacient v komatu, který leží v nemocnici například 2 měsíce, hradí 60 Kč denně, suma se hradí z jeho důchodu nebo jiných příjmů, nebo příjmů ze sociální oblasti. O uhrazení péče se postarají příbuzní pacienta."  Hm, tak nevím, má zákonodárce na mysli příbuzné v I. nebo i ve II. skupině?  netuším, ale zákon o zdravotní péči patrně změnil i některá ustanovení Občanského zákoníku, kdy za dluhy nezemřelého ručí pouze manžel/ka.

Další perla –  Pokud pacient zemře dříve, než stačí za hospitalizaci zaplatit ( ach to je morbidníííí), dluh přejde na jeho příbuzné, po kterých jej nemocnice bude mít právo  vymáhat." Tak toto je dobrý nesmysl vážení přátelé, protože za dluhy zemřelého ručí ze zákona pouze dědicové a to ještě maximálně do výše aktiv ( což samozřejmě platí jak pro dědice nepominutelné, tak pro kterékoliv jiné).

Už jsme myslím někde zaslechli i částku, která vybíráním poplatků do zdravotnictví ročně přiteče, teď by mě ještě zajímalo, kolik peněz bude tento nahrubo otesaný paskvil zdravotnictví ročně stát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *