Ústavní soud vydal Nález

"Lisabonská smlouva ( její vybrané §§, které by mohly porušovat Ústavu ČR) není v rozporu s Ústavou České republiky!"

Odůvodnění se teprve čte, určitě si ho brzy někde přečteme i my.

——————————

V EU hezky česky?

Jedním z nejplamennějších kritiků EU je Václav Klaus, tentýž Klaus, který svého času za ČR, z pozice předsedy vlády, podával pro stup do EU "přihlášku".  Co by tedy nyní vlastně v rámci svého euroskepticismu chtěl?

A co bychom vlastně chtěli my, a jak by vypadala EU po Česku?

Po Česku by se určitě jednalo o svazek, který by pokud možno co nejvíc dával a co nejméně bral, ale v jako kterémkoliv jiném svazku, tohle moc nejde, ani u nás v Česku.

Na straně jedné se nám líbí volný pohyb v rámci Šengenského prostoru bez pasů, víz a kontrol na hranicích, na druhé straně se nám nelíbí, že by ten "náš prostor" měl podléhat mezinárodnímu právu. Stejně to většinou cítíme s pohybem zboží, to naše by mělo mít možnost putovat kamkoliv v jakémkoliv množství,  na to cizí k nám, bychom ale raději nějaké kvóty.

Euroskeptici se zaštiťují především ztrátou suverenity a postupnou federalizací Evropy, ale, jak jinak na to?

Nebylo by produktivnější si klást otázku, co všechno nám společná Evropa dává, než co nám bere?

Nakonec, pokud bychom došli k závěru, že víc bere, můžeme se nadále povlávat sami mimo její hranice, vedle  Ruska, Ukrajiny ……

  

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *