Sůůůůl

není vždycky nad zlato !Téma sůl" je u nás velmi žhavé, frekventované a ožehavé, já totiž solím  s Mírou", tedy prý málo, někdy, často se mi stane, že zapomenu jídlo osolit úplně a při jídle si toho vlastně vůbec nevšimnu. Slánek máme tedy všude hojně a Filip si stále přisoluje, většinou veřejně, mnohdy ale i tajně, on si ovšem přisoluje i v restauracích, a to jídla, z mého pohledu tak slaná, že je to pro mne na samé hranici jedlosti.

Moc soli je prý pro lidský organismus nebezpečná věc, denní dávka soli by se měla pohybovat v rozmezí 3.5-6.5 gramů, přičemž by se při různém poďobávání, vaření a následné konzumaci, mělo myslet na to, že většina ingrediencí už sůl obsahuje ( uzeniny, tatarky, kečupy, hořtice, naložená zelenina, pečivo, oříšky a brambůrky-tak ty samy o sobě obsahují denní limit ).

Nedávno jsem slyšela, že při různých kontrolách v restauracích, jídelnách a kantýnách, bylo zjištěno, že každé podávané jídlo obsahuje cca 6-8 gramů soli, což v praxi znamená, že pokud zkonzumujete například polévku a hlavní jídlo, překročíte denní život zachovávající limit až trojnásobně, pokud jste předtím ráno posnídali posolený rohlíček se salámkem a k večeři si dáte posolenou houstičku s šunčičkou a sýrem, dostali jste do sebe dávku soli, která by Vám měla vystačit na 4, možná i na 5 dní!

A co Vám vlastně ta sůl dělá s těly? –

 Stolní sůl a její neblahé účinky
Stolní sůl (anorganický chlorid sodný) může neblaze přispívat k tvorbě kamenů v těle a tvořit usazeniny v tepnách, žilách a vlásečnicích. Sůl může způsobit nahromadění vody v tělní tkáni, která pak vypadá houbovitě a nabobtnale. Náruživí konzumenti soli mívají zpravidla příliš vysoký tlak. Jak jsem již uvedl anorganická sůl nemůže být začleněna do látkové výměny. Usazuje se proto v tělních tkáních. Velká žízeň po požití slaných jídel je znakem toho, že se tělo snaží sůl rozpustit. A tak jsou tkáně a důležité orgány zaplaveny vodou. V důsledku toho dochází k závažným poruchám, nakonec i k zástavě srdeční činnosti. Ztvrdlé cévy a tkáně plus nahromaděná voda nedovolí srdci, aby dále správně fungovalo. Se zneužíváním soli souvisí i nadváha. Ne každá nadváha je způsobena nadbytečným tukem. Často je nadváha způsobena zadržováním vody v tkáních. Slaná potrava stejně jako tvrdá voda, poškozuje tepny žíly a vlásečnice. Rovněž ledviny trpí přísunem slané stravy. Jsou oslabeny a nejsou schopny tak velké množství soli vylučovat. Sůl se tedy vrací do tkání, kde zůstane rozpuštěna ve vodě. Takový stav způsobuje vodnatelnost, která je doprovázena těžkými poruchami ledvin i jater. 

Takže bacha NATO!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *