Kola

a rotoped není žádné kolo!

Může se to zdát i divné, ale na kole jsem se něco najezdila, měla jsem dobré kolo, Favorita s cvrčkem, jojo, to bylo dobré kolo:-),nejprve jsem měla modré,pastělově modré, to mi ukradli, to  druhé bylo pastelově zelené. Takové kolo stálo tehdy 1200 korunčeskoslovenských, to bylo v době, kdy měsíční plat 1000 korunčeskoslovenských hrubého, byl MOC velký plat.
Z toho ježdění na kole Favorit s cvrčkem, pastelově zelené barvy, mám tisíce zážitků, tedy nejen z toho, že jsem někam dojela, třeba z bodu A do bodu C, se zastávkou v bodě B. Mám na mysli zážitky cestou….
O pár let později jsem začala jezdit autem, v našem městě okresním, jsme tehdy byly dvě ženy jezdící autem, Sebestová a já. Šebestová řídila zeleného Žigulíka 1200, já oranžového 1300 a pak i 1500. Obě jsme řídily nikoliv víkendově, prostě jsme autem jezdily každý den, taky jsme obě sem tam odjezdily i nějakou tu ralye. Šebestová byla lepší, byla sportovnější typ, ale zase nejezdila na kole.
Když to tak všechno porovnám s odstupem skoro 30ti let, musím kostatovat, že jízda autem se změnila jen pokud jde o sílu a výkon strojů, zatímco Žigulík 1500 se byl schopen rozradovat do nějakých 140ti km za hodinu, moje dnešní auto zvládne rychlost x vyšší. Zrcátka jsou panoramatičtější a můžu si pustit klimatizaci, nebo nemusím a můžu si jen postaru otevřít okýnka, ale jinak, dál sedím na sedadle opřená dozadu, nohy mám k pedálům natažené a pokud jde o řazení, přibyly mi dvě rychlosti.
Pokud jde o auta, moc se toho nezměnilo, jinak je to s koly.
Na svém Favoritu s cvrčkem pastelovězelené barvy, jsem jezdila vzpřímená, s rovnými zády a zvednutou hlavou, když jsem jela, viděla jsem i jiné věci než šeď silnice,nebo prach polní cesty.
Dnes jsem si sedla na moderní kolo dnešní doby a utrpěla jsem překvapení. Prdel vejš než řídítka, ohnutá záda, ústředním bodem zorného pole je přední kolo a pár metrů před něj, zážitky můžete utrpět, když zastavíte a rozhlídnete se, tedy pokud popadnete dech:-), je to jako skákat z letadla bez padáku, rychlejší a míň toho vidíte:-)
Dnes jsem konečně pochopila, proč cyklista, jedoucí stejnou trasou, jako řidič auta, nevidí věci kolem silnice, tedy, pokud u nich zrovna nezastavil.

Chci jezdit na kole, ale chci, aby to vypadalo stejně jako před lety, když dostačující rychlost auta byla těch 140 kilometrů za hodinu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *