Katyň

Doufám, že jste dnes film Andrzeje Wajdy, natočený v roce 2007, viděli….., pokud ne, určitě se na něj podívejte, bude-li ho ČT opakovat.

Celý týden si kladu otázku, jak je možné, že to letadlo spadlo zrovna před týdnem, zrovna s takovou osádkou, a zrovna na tom místě.

"To nemohla být náhoda!" říkám si celý týden.

Stejně nevěřím na na náhody, věřím na osud, tohle by navíc byla příliš velká náhoda, nemožná náhoda.

Osud? Ale proč? Jaký smysl by to mělo? Proč by tohle mělo být dáno osudově? 

Možná proto, že příliš málo lidí vědělo do minulé soboty, co se stalo v Katyni v dubnu 1940, a kdo to udělal!

Možná proto muselo spadnout tohle letadlo, v ten čas, s touto osádkou, na tom místě!

Katyň, dívali jste se? Jestli ne, podívejte se příště.

Možná ti lidé minulou sobotu zemřeli proto, abyste měli zájem dozvědět se, co se to v Katyni v dubnu 1940 stalo, a kdo to udělal, na začátku války, "spřátelený" Sovětský svaz.

Předehra

Poté, kdy nacistické Německo přepadlo 1. září 1939 Polsko a rozpoutalo tak druhou světovou válku v Evropě, se k jeho útoku v souladu s předchozími dohodami připojil dne 17. září 1939 i Sovětský svaz. Ten následně získal kromě území a porobeného obyvatelstva asi 15 000 válečných zajatců, důstojnických hodností, k nimž připojil ještě asi 10 000 příslušníků inteligence (většinou rezervistů) zajatých mimo bojové operace. Ti byli vězněni ve zcela nevyhovujících podmínkách v západním Rusku,, Bělorusku a na Ukrajině až do roku 1940, kdy vedení SSSR došlo na návrh NKVD k názoru, že není žádoucí, aby se prominentní váleční zajatci" obecně nepřátelsky smýšlející vůči SSSR a komunismu vůbec vrátili domů, a nechalo je povraždit. Jako důvod likvidace se v příkazu k ní výslovně udává právě jejich nepřátelský postoj k SSSR a jeho režimu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *