Architekt odpadu Michael Reynolds

Včera přijel do Česka nejvýznamnější světový architekt pracující přes 35 let při stavbách ekodomů s odpady.

Nejen v České republice, ale představte si, že i ve svobodomyslných:o) Spojených státech, naráží architekti na nejrůznější byrokratické překážky a hloupost poslanců, tedy kongresmenů, takže Michaelu R. se dokonce přihodilo, že přišel na několik let o profesní licenci, která mu byla vrácena až po několika letech, které strávil stavbami odpadkových domů -zemělodí, v oblastech postižených přírodními katastrofami. Domy postavené ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví, které jsou zcela energeticky soběstačné, mají vlastní zdroje vody, tepla i kanalizace, naučil stavět obyvatele Hondurasu, Haiti, v Mexiku.

 

Pražské kino Aero uvede 5. června v premiéře celovečerní dokumentární film Architekt odpadu. Snímek pojednává o americkém architektovi Michaelu Reynoldsovi, jenž s úspěchem staví z pneumatik, plechovek a lahví domy (na snímku) disponující vlastním zdrojem energie, vody i tepla. ** Nedatovaný archivní snímek **  

” Reynolds se odstěhoval téměř před 30ti lety na kus pouště nedaleko městečka Taos v Novém Mexiku a tam začal experimentovat s novým, vědeckým přístupem k architektuře. Mírné stavební zákony a úředníci, kteří byli myšlence zemědomu nakloněni a udělili Mikeovi zvláštní povolení porušovat státní stavební nařízení, mu umožnili používat nekonvenční stavební materiály jako například plechovky od piva, ze kterých postavil několik neuvěřitelně originálních domů. Některé vypadaly jako středověké hrady, jiné jako pyramidy, spoustu z nich poháněly obrovské větrné turbíny. Výsledkem byla někdy katastrofa, jindy nečekaný úspěch. S každým dalším projektem se Mike naučil něco nového.

V průběhu následujících dvaceti pěti let vytvořil Mike a jeho tým energeticky nezávislou komunitu – zkušební oblast autonomního života. Brzy začali zemědomy stavět na zakázku pro klienty po celém světě, včetně herce Dennise Weavera, který si objednal dům za milion dolarů vysoko v Coloradských horách.

Ve chvíli, kdy začal koncept zemědomu slavit jasné úspěchy, postihly komunitu v Taosu vážné problémy. Výměna křesel na místním plánovacím výboru bohužel znamenala, že se na rozhodovací místa dostali úředníci, kteří konceptu zemědomu naklonění nebyli. Plánovací a stavební předpisy nařizovaly, aby byl každý dům napojen na centrální rozvodovou síť – Reynolds a zemědomy tak porušovaly veškeré myslitelné stavební zákony. Důsledkem bylo, že se úředníci rozhodli Mikeovy komunity uzavřít a odebrali mu licenci architekta i podnikatele.” (zdroj 365dní.cz)

S celým příběhem architekta odpadu se můžete seznámit v dokumentárním  filmu režiséra Olivera Hodge z roku 2007 Architekt odpadu ( vyšlo i zde na DVD), v kterém se nejen seznámíte s celým příběhem, ale můžete vidět úžasně vypadající stavby, které k svému životu nepotřebují ani ČEZ, ani Vodárny a kanalizace, ba ani RWE, což může samozřejmě vyústit ve velký problém….., každopádně má pan Reynolds štěstí, že ve svém celoživotním boji nenarazil na Václava Klause, Reynolds totiž, stejně jako Kaplický, nerozdává žádná pera:o)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *