Dlažby a já

Kdo zná mé domácnosti ví,
že jsem úchylná na dlaždice a parkety a jestli se u mne rozhodně něco nenajde, pak jsou to nevyklepatelné koberce od zdi ke zdi.
No ale zpět k dlaždicím.
Dlažby vybírám pečlivě, vždycky mám nějakou představu jak by to mělo vypadat,
pravda, prakticky vždycky to vypadá stejně:o)).

Na rozdíl od odborníků nedám dopustit na dlažby italské nebo španělské, jsou sice tenší, ale také zhruba o polovinu levnější než. dlažby např. české, krom toho ať vypadají jakkoliv zastarale dají se skvěle udržovat.

Doma v Praze sem se pokud jde o dlažby nesekla ani jednou, tady u Labe se sekám pravidelně, případně to za mne udělá někdo jiný.
Asi před 5ti lety jsme vybírali dlažbu do kuchyně a světnice, celkem snad 50m2 dlaždic, sem tam mozaika. Nu, já to vybrala dobře, ale skladník vydal dlaždice jiné a než jsem dorazila, dobrých 30m2 bylo položeno. Vpadají stejně, ale, nedají se vytřít. Nedají a nedají i když s nima bojuju statečně, tak statečně, že se čas od času rozhodnu věnovat jim celý den a pak drátěnkou čistím sedíce na zemi jednu po druhé. Pravda, výsledek se dostaví, ale vydrží tak 2,3 dny.
No a tak jsme stávající podlahu v kuchyni, která má pravda z celkové plochy asi jen 6m2 odsoudili k trestu smrti a přidělili jí statut  nevyčistitelná což znamená jediné, novou dlažbu.

Filip se výběru věnoval několik dní, pravda, měl i pár docela dobrých nápadů, ve finále mě ale vzal do prodejny sebou a tak se ani jeden z jeho nápadů nezrealizoval, vybrali jsme dlažbu podobnou všem ostatním:o)), českou:o( z Rakony.
Vypadala krásně a nebyla zrovna laciná, 560 a 590,- Kč za 1m2 ( ty dvě ceny proto, že 2 druhy, jeden s hnědou a druhý s modrou hvězdičkou).
První úskalí nastalo, když tu s modrou, kterou jsem chtěla prokládat, neměli na skladě.
Druhé pak poté, co už ji na skladě měli, ty s modrou hvězdičkou mají za
a) o odstín jinou barvu
b) rozměr 30×30.3 cm ( standard je 30×30)
c) jsou o 2mm silnější (než ty s hnědou)
ovšem vše v I. Jakosti za 590/m2.
Ty s hnědou pak rovněž v I. Jakosti za 560/m2 – 2 z 12ti by se daly použít například jako vrtule.
Náš první zedník Jarda, který zde obložil co se svého času dalo, už raději umřel, zedník Franta dnes nad hvězdičkami ( zatím jen) plakal.

No a, příště Vám povím, jak jsme vybírali obklady do světle zelené koupelny, aby to ladilo a nemusela se přemalovávat a jak se teď musí přemalovat, protože po obložení jsou okolní zdi tak upackané že to jinak nepůjde:o)))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Dlažby a já

  1. Bílé znám!!Naposledy jsem na ně narazila v bytě v Malešicích, včetně těch spár. Nejprve jsem vzala matný bílý balakryl a všechny spáry jsem přetřela na bílo, pak jsem si nechala v reklamce z takových těch MP3 tapet vyřezat čtverce 15×15, či kolik to bylo a na každou dlaždici jsem nalepila čtvereček stínované mořské zeleně:-). Vzhledem k tomu, že ta koupelna byla těma dlaždicema oplácaná celá, včetně vany, docela jsem si mákla, ale prostě při každém koupání jsem jich nalepila třeba 20. Výsledný efekt vypadal tak, že nikdo nový nepoznal, že to je Potěmkinova vesnička:-))

  2. Takhle před mnoha lety rodiče sehnali růžové dlaždičky… Ano, tátu neskutečně iritovaly, ale vydržely dlouhých 15 let… konkrétně do letoška, kdy se přestěhovali :o))) Ale v té době to byla lepší volba než ty úžasné modré, co měl každý druhý, nebo ještě lepší bílé, na nichž se vyjímaly černé spáry :o)))

  3. No, nebylojak do roku 1989, to jsem sehnala asi před 8 rukou dlažbu -hnědné obdélníky 20×5 2m2 jako obklad na zeď ( málem z toho odpadlo jádro:-))) a 1m2 šehosi šedivého do koupleny na zem:-))) a byla jsem z toho úplně vyřízená a několik let jsem se chodila na tu nádhernou koupelnovou podlahu dívat:-)))) Jo a to jádro jsem měla z koupelnové strany potapetované bílým baličákem natřeným pak Primalexem s pískem:-))))

  4. Není nad IS0 9001:2002 :o)) Mají všichni všechno v pořádku, má všechno svoje místo… ale produkt stále stejný :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *