DPH ve zvláštním režimu

No, něco zvláštního:-))Mám klienta, který se mimo jiné zabývá i nákupe, a prodejem uměleckých děl a nyní se rozhodl, že bude postupovat i podle podle zvláštníého režimu ve smyslu § 90 zák. č. 235/2004 Sb.z. a tak mi asi před týdnem předložil jako vzory spousty faktur, kterými disponuje od různých prodejců, abych jako vybrala tu nejvzorovější.
Tak jsem vybírala, konzultovala a znovu vybírala, jemu pak zdůvodňovala svůj výběr, snažila se vysvětlit proč to, či ono je v té které faktuře tak a ne jinak.
Nestačilo “hajdy na finančák” pravil klient a tak jsem včera šla.
3.5 hodiny jsem tam strávila, jedním z důvodů je zajisté i to, že FÚ Prahy 6 a 7 sídlí v bývalém úřasu Státního plánovacího úřadu, budově čtvercové, velmi rozsáhlé. dále pak také díky tomu, že informační systém v přízemí a pak i na patrech je spíše systémem dezinformačním.
Ale já tu budovu celkem znám, už jsem tam mockrát hledala a tak jsem se na 2. pokus strefila na správné patro správného FÚ a po půlhodince se mi podařilo zastavit nějakou pracovnici, která také evidentně hledala, kam jít, a ta mne poslala do nějakých dveří, zamčených.
Posléze pak do dalších zamčených a dalších zamčených, na 4. pokus jsme to trefily. Tedy pro začátek.
Celkem jsem navštívila 12 kanceláří, z nichž v prvních 6ti netušili co je DPH, v dalších 5ti tušili co to je, ale posílali mě postupně do dalších a dalších dveří.
Žena v 11. dveřích věděla jistě, co je DPH, ale nikdy neslyšela pojem “zvláštní režim podle § 90”, ale napadlo ji, že to bude vědět Stáňa.
A tak jsme dorazily do 12. dveří k Stáně:o)).
Stáňa věděla úplně jistě co je DPH, věděla i to, že kromě zákona o DPH existuje i zákon o dani z příjmu, rovněž věděla o zvláštním režimu podle § 90, věděla i o příloze č. 4 k zákonu o DPH, dokonce už slyšela i pojem “aukce”, možná i ” aukce elektronická”, ovšem o té se bavit nechtěla, protože prý “nikdo neví.”
Stáňa je metodik FÚ a byla tak laskavá, že zavolala i vyššímu metodiku/ovi FÚ, aby se ho dotázala, zda “jsou nějaké metodické pokyny k aukcím”. Bohužel vyšší metodik FÚ nevěděl, co jsou aukce.
Stáňa mi barvitě vylíčila, že už za ní jednou jeden člověk kvůli aukcím byl, barvitě mi popsala i aukční katalog, který měl sebou.
No a pak jsme seděly a za němého úžasu ženy z dveří 11. jsme si vzájemně předčítaly jednotlivé pasáže ze zákona o DPH, o daních z příjmů, přílohy, režimy, to vše proto, abychom si ujednotily názor, že vystavování faktur podle onoho § zmíněného zákona, má zabránit kupujícímu možnost uplatnění DPH. Uff.
Závěrem jsme se dohodly i na tom, že všechny daňové zákony, které od roku 1993 doteď kdokoliv vymyslel, by se měly spláchnout do hajzlu a vymyslet odnova.
Stáňa je dobrá, fakt a jsem ráda, že mě měla ráda a dovolila, abych se kdykoliv zastavila, jinak ovšem musím konstatovat, že FÚ jsou zoufalá záležitost fungující evidentně pouze na bázi represivní a pokud se Vám na tom kterém z nich nepodaří najít “svou Stáňu”, jste v prdeli.
S tímto konstatováním přicházím z osobní zkušenosti, neboť včerejší Stáňa, je už mou druhou Stáňou. Ta první se nachází na FÚ Prahy 5, rovněž ví co je DPH a našla jsem si jí asi před 8mi lety, když tento FÜ doměřil jinému mému klientovi po ročním vyúčtování DPH doplatek 84.000,- Kč oproti mnou vypočtenému NO ve výši 30.000,- Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „DPH ve zvláštním režimu

  1. Nám zase zavedli zákon o elektroodpadu, a nikdo neví jak to evidovat, jak účtovat, a tak. Je v tom bordel, a nikdo nechápe, proč mu za prodej zářivky počítáme ještě nějaký recyklační poplatek. Fakt humus, hlavně že něco vydají, a pak nikdo nic neví. Doufám že to zase brzy zruší.

  2. cat,půjčím Ti Stáňu, když tak:-))) Stáňa možná nedokáže vysvětlit Tvé krávě, že máš pravdu, ale Stáně to kráva spíš uvěří:-)))))

  3. FÚ na P6/7 znám velmi dobře, neb pod něj patřím. Má úřednice je kráva co umí jen datlovat do počítače a pobyt v této budově mě utvrzuje v tom, že zákony (a zejména o daních) by se měly dělat v programovacím jazyku (vždy by tedy byl jeden výklad téže situace) a všechny krávy z finančáku vyhnat na pastvu. Nešlo by to obejít, neb zákon by byl jednoznačný, všechna evidence by byla v informačním systému úřadu a nové položky by se posílaly elektronicky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *