Tak čí je ta Katedrála???

Rozsudek OS pro Prahu 1 z 25.10. , kterým soud rozhodl, že Svatý Vít patří Katolické církvi, mě trochu vytočil a první po ruce byl na ICQ věřící Tomáš, tedy tomík:o) a tak jsem se pustila do něj, abych se dozvěděla, že jsem se svým názorem, že Katedrála patří všem, jako Gottwald:o))).No a teď vážně. Mé historické znalosti jsou chabé, ale vím, že Pražský hrad založil kolem roku 880 někdo z Přemyslovců, tuším Boleslav a posléze vznikla i původní dřevostavba chrámu, snad za Vladislava a zejména Svatého Václava.
Zásadně se pak na vzniku chrámu podílel Karel IV., který chrám věnoval církvi, katolické samozřejmě, tehdy tu žádná jiná církev nebyla.
Katedrála, jak ji známe prošla za uplynulí století mnoha rekonstrukcemi a je zřejmé, že stojí na pozemku, který církvi nepatří, stejně, jako jí nepatří Hrad.
Nevím co se vlastně přihodilo v období roku 45-54, vím jen, že stát se prohlásil správcem Hradu, nikoliv však Katedrály, tu vyvlastnil, takže asi státu nepatřila,jinak by nebylo nutné přistupovat ke kroku vyvlastnění.
Pomiňme fakt, že v posledních desetiletích prošla Katedrála mnoha rekonstrukcemi za státní peníze, pomiňme i nadnesení tvrzení, že  Co je císařovo patří císaři a co je Boží patří Bohu., to bychom se mohli totiž taky za chvíli dočkat toho, že by si Katolická církev začala dělat nároky třeba na moře s odůvodněním, že ho Bůh přece stvořil.
Z mého pohledu to možná tedy není tak, že Katedrála patří všem, ale tak, že nepatří nikomu, stejně jako stovky jiných věcí na tomhle světě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Tak čí je ta Katedrála???

  1. Ahoj Justasi, ráda Tě vidím:-)). No asi ano, nicméně se někde vloudila chybička s tím vyvlastňováním, protože pokud byť kus patřil státu, nebylo proč vyvlastňovat.

  2. Jojo…Západní půlka katedrály je dokonce o kousek novější než z doby Karla IV. Byla postavena za Masaryka a dostavěna v roce 1929. Tu půlku by snad měl stát vlastnit i nadále ne? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *