1001

V kalifornské věznici San Quentin v úterý hned po půlnoci místního času popravili smrtící injekcí Stanleyho “Tookie” Williamse, který spoluzakládal v roce 1971 losangeleský pouliční gang Crips. 1001 poprava v USAWilliams byl v roce 1981 uznám vinným ze spáchání čtyř vražd. V roce 1979 zabil šestadvacetiletého Alberta Owense a pak na útěku v motelu straší pár Tchajwanců i jejich dceru. Vinu vždy popíral, tvrdil, že ji na něj shodili jeho komplicové.

Jednapadesátiletý Williams byl šestkrát navržen na Nobelovu cenu míru a čtyřikrát na Nobelovu cenu za literaturu. Napsal knihy pro mládež, ve kterých varuje před nebezpečím gangů a kriminality, a angažoval se v kampani proti násilí. Za milost Williamse se přimlouvala celá řada celebrit včetně oscarového herce Jammieho Foxxe, bývalé manželky rockového hudebníka Micka Jaggera Bianky, rappera Snoop Doggy Dogga, který byl také členem Crips, biskupa Desmonda Tutua a reverenda Jesse Jacksona. Milost mu v pondělí nedal ani kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a americký nejvyšší soud odmítl odložit jeho popravu. Tím byly vyčerpány všechny legální cesty odložení popravy.
Podle senátora Schwarzeneggera byly důkazy jasné a nebyl důvod otevírat proces znovu, i když se Williamsovi stoupenci domnívali, že soud vycházel z výpovědí nevěrohodných svědků a nevzal v úvahu nesrovnalosti při vyšetřování a sám odsouzený vinu po celá léta popíral. Senátor dále uvedl, že nelze udělit milost člověku, který neuznal za vhodné se za svůj čin omluvit.
Možná, možná neměl zač se omlouvat.
24 let v cele o velikosti 1.50×1.50, 1 sklopné lůžko, WC mísa, sklápěcí stolek. 24 let jistě není dost za 4 lidské životy, pokud je zmařil, asi bych ho v té cele nechala po zbytek života………….
Je rozhodně dobře, že dnes už existují alespoň testy DNA, které jsou schopny podat velmi přesné údaje.
I když, jak se vyjádřil včera náčelník MP ve Zlíně, ” Je samozřejmě možné, že na uniformách policistů obviněných z vraždy bezdomovce se najdou stopy jeho DNA pocházející třeba ze slin, nebo zvratků, ale, co to má jako dokázat ?”

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *