Pohádka o tetě Skrblici

Bylo, nebylo…..Za posledních 15 let mi mnoho přátel zblblo z peněz. Nejen lidí z práce, ale prostě i přátel.
Když se sejdu s někým známým třeba na obědě, nebo jen u skleničky a on začne o tom, jak je na tom momentálně špatně, vždycky zpozorním. Samozřejmě, občas se stane každému, že má finanční problémy, že sice stále vlastní kvalitní auta a nemovitosti a bankovní účty na kterých se už dlouhodobě pohybuje v debetu, ale jakmile začnu mít pocit, že mohu vytáhnout nebozez a za zaplacení oběda si vrtnout, je zle.
Mám kamarádku Miu, pořád je to kamarádka, ale myslím, že na to nebudeme dlouhodobě spoléhat, určitě do doby než se vzpamatuje.
Mia má dvě firmy, nežije si špatně a je velmi pracovitá, zabývá se realitami a finančním poradenstvím a to i v rámci pojišťovnictví, což mi trochu nesedí:-) , já nemusím pojišťováky, ale protože ji mám ráda, byla jsem ochotna tuto část jejího života přehlížet. Prostě vždycky jsme si byly velmi blízké, tak blízké, že její tehdy 15ti letá dcera projevila přání  Mami,kdyby se s Tebou něco stalo, chtěla bych zůstat u Moniky...
S Miou jsme spolu také spolupracovaly při prodeji realit, také jsme spolu prodávaly nějaké moje reality a protože tehdy pro mne vlastně pracovala měla z toho svá procenta, bez faktur a dokladů, rámcově si vydělala řekněme 800, tedy tisíc, ne korun:-).
Mia mi platila služební telefon, tedy paušálem v rámci svého několika číslového paušálu, řekněme 500,- měsíčně, korun, tedy volám málo. Mia má celou svou kancelář vybavenu mým kancelářským nábytkem.
Naše spolupráce vypadala třeba tak, že když já jsem sehnala nějaký byt nebo dům k prodeji, ona jej inzerovala v rámci své placené inzerce. Když se prodalo, já jí vyplatila 50% sjednané provize ( naposledy v říjnu to bylo 25 tisíc pro ni, na doklad zase zapomněla:-))
Naše spolupráce měla vypadat taktak, že když jsem já sehnala klienta, který s ní sjednal hypotéku, nebo životní pojistku, 50% provize mělo být mých, mělo, vždycky se na to nějak zapomnělo ( u té poslední, taky říjnové to bylo 8 tisíc).
Zhruba před rokem začala Mia u obědů s skleniček naříkat, ale já se nedala a ptala se Kams dala těch 800 litrů cos měla ode mne?  Kams dala ten milion z prodaného bytu po mamince? Vždyť nic nekoupila? . No prostě výdaje, samé výdaje, jen za telefony platím měsíčně 10 tisíc!! opáčila a já zpozorněla.
Letos zjara přijela Mia ke mně na chalupu s lahví Jamessona, představit mi svého nového přítele a s žádostí, jestli bych jí svou nemovitostí nemohla ručit za chalupu, kterou chtěla koupit, ale kupní cena a cena podle znalce nestačila bance na zástavu. Samozřejmě. (nákup se nakonec nekonal).
Asi za 3 měsíce na to mi Mia zavolala a moc moc chtěla,, abych k ní přijela, jak jsem nakonec zjistila, bylo to proto, abychom spolu prošly moje telefonní účty a já abych si zaplatila své hovory a smsky. Ty z telefonu s firemní simkartou neodesílám, neb to neumím a pokud jde o telefonování, ani v jednom měsíci za celé 3 roky jsem se nedostala nad paušální částku 500,-Kč. Tak to se mi udělalo před očima rudo ( protože ten minimální paušál 500,- stejně platit musí, pokud chce, abych z telefonu vyřizovala pracovní záležitosti ) a poprvé jsem se postavila na zadní.
Naše další spolupráce spočívala v tom, že pokud Mia uzavírala nějaký obchod a potřebovala v kteroukoliv denní či noční hodinu cokoliv z daní k příjmu, nebo k daním z nemovitostí, volala mně, ačkoliv měla své účetní poradce. Stejně tak, když potřebovala předělat daňové přiznání, nebo daňový odklad (běžně se za něj platí 10 tisíc), šla za mnou, protože zadarmo.
Když jsem Mie předávala oněch 25tisíc z posledního byznysu, samozřejmě naříkala, že už nemá ani na jídlo pro psy a pak se zmínila, že ukončila spolupráci s účetními, protože jí udělali nějaký průšvih v daních nějakého klienta. No pokud bys chtěla, ráda si tu práci vezmu& ,platila totiž celkem asi 5 tisíc měsíčně za obě firmy, řekla jsem nad Capucinem v Kerfůru, které jsem ji nechala zaplatit pod dojmem peněz,které jsem jí chvíli předtím předala.
Podruhé se mi udělalo rudo, když jsem za Miou poslala svého přítele kvůli hypotéce, někdy v říjnu tuším, a ona mu řekla, že napoprvé je to zadarmo, ale až přijde příště,bude po něm chtít za konzultaci 400,- Kč.
No a máme tu Vánoce, posílala jsem papírová přání, pravda, některé se ztratily, ale zda i to pro ni, nevím, většinou volá, letos nezavolala a tak jsem jí 25. napsala mejl a taky jsem se zeptala copak je vlastně s těma účetníma.
Mia odepsala hnedle ještě 25. na ICQ. Moc práce, musela strašně pracovat, aby vůbec mohly být vánoce&&., no a účetní vyměnila a už má klid, zmínila se. Takže, simkartu vrátím, nábytek tam nechám.
Někde se evidentně stala chyba, ale kde? Řekla bych, že buď jsem málo nenažraná a nebo tomu nerozumím protože jsem málo nenažraná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Pohádka o tetě Skrblici

  1. Ale ani ne blu, už je mi to spíš k smíchu:-), no a poslat někam, ona je většinou sama s holkou a nemá to lehké, nicméně vždycky když si našla nějakého chlapa, tak se s ní pak vůbec nedalo vydržet:))teď taky jednoho má, sice ženatého, ale bydlí u ní, občas se vrátí k manželce a tak, no divné takové, ale hlavně si myslím, že teď prostě živí ještě i jeho, tak je nervoznější než obvykle, no.

  2. Jeden můj bývalý kolega vždy říkal, že kdo moc naříká, tomu je zapotřebí sebrat….Škoda Mod, že jsi se na ni nevykašlala hned, když začala naříkat.Řekla bych, že to její chování ani tak nenasere,jako bolí .

  3. Tato proměna se dá pojmenovat “zkravení”. Bohužel postihuje spoustu lidí, zvláště žen, až mám někdy pocit, že všichni ostatní jsou normální a chyba je u mě :o) Znám ze svého okolí minimálně dva obdobné případy. V jednom hrají roli peníze v kombinaci s mocí (slečna dostudovala vysokou, měla praxi, tak se dopracovala až na ředitelku jedné velké firmy) a z trochu sobecké, nicméně pohodové osoby se stala totální… Morálka nemorálka, hlavně že je to ziskové. Tudíž okamžitě vyhodit staré fungující zaměstnance, nasadit mladé nadějné, nejlépe ještě studenty… Dlouho nemohla najít přítele, teď jednoho má, nebo spíš měla. Od jmenování ředitelkou by správně měl on skákat podle ní… fuj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *