Mozaiky a jak na ně

Na četná přání čtenářů/ky blu:-)), něco málo o mozaikách.Úvodem podotýkám, že Vy, kdo jste z Brna, nebo Prahy, máte možnost shlédnout “živé” mozaiky pana Libora Havlíčka, odkaz na jeho stránky někam dám:-), snad se nebude zlobit.
Poku chcete mozaiky vyrábět, musí se Vám v prvé řadě tato technika líbit, pokud máte názor třeba jako můj přítel catana, že “je škoda toho materiálu” a že “do mezer pořád něco padá”, pak mozaiky vyrábět nezačínejte, protože to nedoděláte:-)).
Mozaiky se dají vyrábět z různých materiálů a aplikovat na různé podložky vodorovné, či svislé. Ve specializovaných obchodech můžete zakoupit i speciální mozaikové kamínky z různých materiálů, různých tvarů, ale tyto jsou dost drahé.
Pozor je potřeba dávat pokud jde o výběr lepidel v souvislosti s podklady, pokud lepíte sklo na sklo, ani jedna strana není savá, pokud sklo na dřevo, saje jen to dřevo. Vyberete-li špatné lepidlo, kamínky Vám časem vypadají a neudrží je ani spárovací hmota.
Z mozaiky můžete vyrobit obrazece na stěny, zídky, můžete je aplikovat jako dlažbu nebo její segmenty, můžete ji aplikovat na květináče, ale taky na desky stolků, stolů nebo třeba prádelníků ( zejména pokud třeba chcete nahradit neby vyspravit desky poškozené).
Materiály. Jak řečeno výše, materiály,které je možno použít bez dalších úprav, je možno koupit, ale jsou drahé, kus třeba 5,-Kč,ale i více a proto nejlevnější variantou je obkladový sanitární materiál, který lze sehnat v jakýchkoliv barvách a povrchových úpravách. Tenhle materiál je levný, ale práce s ním není snadná, požaované tvary- chcete-li vytvářet obrazce, je nutno vyštípávat kleštěma, střípky tvořící okolní poklad je pak nutno už jen nalámat:-). Nejvhodnějším materiálem jsou lesklé obkladačky-jsou z celkem měkkého materiálu, s podlahovýma dlaždicema se pracuje velmi špatně, prakticky vůbec je nelze štípat. Při výběru materiálu dbejte taky na to, aby tloušťka všech byla naprosto stejná, i rozdíl 1 mm Vám vyrobí neskutečné problémy při finálním spárování.
Takže,chcete-li mozaikovat, začněte na něčem malém, třeba na kuchyňském prkýnku, ohmatejte si to a až pak se pusťte do něčeho většího.
Sežeňte si podklad, který chcete zničit:-)) a mozaikový materiál. Poku jde o lepení, dřevo-obkladačky-můžete lepit běžným dispersním lepidlem, třeba Herkulem.
Budete-li na ploše vytvářet obrazce, jimi začněte a až po jejich nalepení doplňujte potřebnými kousky zbývající plochu.
Na okraje se snažte používat okraje obkladaček, nebo alespoň zcela rovné okraje nalámaných kousků.
Po dokončení mozaily na celé ploše vyberte barvu spárovací hmoty ( nespárujte bílé mozaiky bílou hmotou), hmotu rozřeťe na řídkou tekutou kaši a mozaiku vyspárujte. Nejlepší stěrkou je vlastní dlaň, až po úplném zaschnutí odstraňte minimální zbytky spárovací hmoty suchou houbičkou. Z hustší spárovací hmoty vyrobte okraje, ale možno je použít i jakékoliv lišty.
V rubrice “Chlubírna” se nachází moje první velkoplošná mozaika aplikovaná na bývalém prádelníků, který je s mozaikou situován v exteriéru. Obrázky další mozaiky, aplikované na zídku u vstupních dveří domu, dodám, nejprve jako mozaiku “rozdělanou” a později ( až ji někdy dodělám) “dokončenou”.
No a tady je odkaz na mozaiky mistra Havlíčka:-)
www.mozaiky.cz
A máme i obrázky a omlouvám se, že je zatím trochu ušmudlaná:-))

$$OBR97951$$
$$OBR97953$$
$$OBR97952$$

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 komentářů u „Mozaiky a jak na ně

  1. zvaná jsi přece automaticky:) rodina má vždy dveře otevřené:) to já si v poslední době připadám denně jako na párty malomocných:) to dělá ta předvolební kampaň:)

  2. Jaj, to vypadá jakože jsem zvaná:-))No do 20. budu fit určitě,protože už 9. musím být fit, protože to jsem zvaná na megapárty megamocných:-) no uvidíme:-))

  3. 6. mě čeká taky kaktus v Jevanech a taky nevím, jestli se mi zahojí modřiny:-)) a vůbec, furt někoho olizuješ a mně se špatně soustřeďuje na koule:-)

  4. tak to je mi jasný:) nezaměnitelná hmatová stopa:) jinak děvčátko 6.května tě čekám na AD :)) Bude to rachot:)))

  5. Tak to znám, jenom zapomínám jméno toho Němce:))) jinak doufám, že mě zase letos budeš honit po Evropě, tentokráíte místo vrtulníku bych navrhoval chopper:)

  6. no já mozaiky miluju:) hlavně když si skládám mozaiuku svého života, tak jak se mi to zrovna líbí:) viď Modonko:)))

  7. :o))) Docela mě pobavila interakce druhého odstavce /ten co mě proslavil :o) / s posledním… Pokud to totiž Mo. nedodělá, dá se usoudit, že ji tato technika přestala imponovat :o))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *