Jak jsme na tom s kompromisy ve vztazích?

Inspirována Okem Ibádovým, článek ” Pole orná a válečná” www.duna.bloguje.cz aneb nikdy nekončící článek:-)Kompromisy. Sama za sebe si myslím, že jsou nezbytmé a to i ty hlavou, protože v partnerských vztazích se setkávají lidé různí, většinou cizí a málo kdy si podobní v zájmech, potřebách, názorech u náladách. Pravda, občas se stane, že v partnerství zakotví i lidé zájmů stejných a to je pak polovina úspěchu:-).
Kompromisy jsou věc nezbytná, ale nesmí jít o vymýšlení kravin a snahu znepříjemnit tomu druhému život.
Je určitě nezbytné počítat s tím, že seznámím-li se s hospodským povalečem, těžko od něj budu očekávat kompromis spočívající ve vypuštění jeho hlavního hobby.
Rybář bude ochoten jíst ryby z Hypernovy tak první 3 zamilované měsíce.
Vášnivý tenista se nespokojí s ping-pongem v kočárkárně.
Žena podléhající módním trendům se spokojí s tvrzením “nejvíc ti to sluší nahé” pár týdnů.
Člověk holdující v TV sportovním přenosům se nebude chtít dívat na Rodinná pouta a naopak.
Partnera zvyklého mít 2x denně teplé jídlo od maminky neuspokojí k večeři chleba se sejrem.
Prostě jsme různí a protože do partnerských vztahů vstupujeme většinou jako rádoby dospělí, máme už taky své zaběhané zvyky. Kompromisy jsou prostě nezbytné, ale je potřeba si vždycky uvědomit co je kompromis a co už tlačení do kouta. Taky je dobré nezapomínat na staré známé a osvědčené přísloví ” Co sám nemáš rád, druhému nečiň”.
A teď, jak jsem na tom s kompromisy já a podotýkám, že se jedná o názor subjektivní:-).
Příklady kompromisů možných:
1. Nelyžuju a nemám ráda zimu. Pokud je můj partner lyžař a trvá na pobytech na horách, mohu se jich zúčastnit za předpokladu, že se nemusím tvářít, že budu lyžovat, že mohu jet bez lyží a prostě si týden užívat slunce, spánku a hotelového baru:-).
2. Jsem spáč a je-li partner ranní ptáče, považuju za rozumný kompromis společné vstávání a něco dělání každý druhý víkend. Pokud pak jde o ten víken první, doufám, že nebudu už v 7 ráno buzena popískáváním neustálým otevíráním dveří za účelem zjištění, zda ještě spím a případného podivování se, že ještě spím, nabízení ranní kávy atp..

Příklady kompromisů nemožných :
A: jakékoliv zákazy a příkazy nemající racionální základ / racionální základ má třeba pokyn ” Neplav do toho moře daleko, visí černá vlajka!”/
B: pokyny typu : “S tímhle člověkem se stýkat nebudeš!”
C: hlášky typu ” Tak to bude, protože já to tak dělám, říkám!”
D. Vymalovat na hráškově zeleno, protože když jsem měla asi v 10ti zápal plic,jedna jsem každý den 25 potahovaných nasládlých, sladce páchnoucích hráškově zelených tablet, které jsem zapíjela vším možným a z toho všeho jsem ještě po mnoha měsících cítila zápach těch tablet, takže jsem pila jen teplé mléko, které nesnáším běžně, takže ty tablety jsem s ním nezapíjela.
—————————–
Pokračování bude volně doplňováno:-))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Jak jsme na tom s kompromisy ve vztazích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *