Den Osvobození 8. nebo 9. května?!

Je to jako kdyby Jana Husa upálili už 5.července, ale…… špatným dřívím a tak se to přesunulo až na 6., když se dovezlo to správné.Až do roku 89 jsme tady žili v domění ( resp. se to po nás chtělo a tak nás to ve školách učili), že Den Osvobození připadá na den 9. května. Pamatuju si různé květnové plakáty a praporky na nichž byla data 1.5.9. , ale o 8. květnu ani slechu.
Proč to tak bylo? 8. květen prostě nezapadal do strategie keců, že Československo osvobodila Rudá armáda. Pravda 8. 5. byli v Praze, ale taky “museli přece dojít” i do už osvobození Plzně a taky ji osvobodit. Plzeň byla sice osvobozená už od 7. armádou americkou, ale co na tom, to skoro nikdo ( krom plzeňanů ) nevěděl a tak se to datum konce války v ČR posunulo z 8. na 9. května.
Škoda, že se ti Američani nesměli z Plzně pohnout dál, v Pražském povstání mohlo možná zemřít mnohem méně lidí, ale no co už, tu skutečnou histroii nikdy nikdo přepsat nemůže, ani ze dne na den.
Šeříky mám, už i 8.5.:-))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Den Osvobození 8. nebo 9. května?!

  1. Ono je to jednoduché…7. května 1945 podepsal v Remeši generál A. Jodl dokument o bezpodmínečné kapitulaci německých ozbrojených sil. Tato kapitulace měla vstoupit v platnost téhož dne ve 23.01 hodin SEČ.Stalin, který s touto ceremonií pvodně souhlasil, ale nakonec své rozhodnutí změnil a projevil přání, aby se kapitulace odehrála na území dobytém Rudou armádou. Do Remeše to ale dorazilo pozdě, a západní spojenci opakování ceremonie odmítli. Proto uznávají za konec války 8. května.Kvůli Stalinovi se ale celá ceremonie opakovala o den později (v jiné sestavě, pochopitelně) v Berlíně – a tato smlouva měla stejnou klauzuli, tedy ukončení válečných operací téhož dne v 23.01 SEČ. Proto SSSR a spol. uznávali za konec války toto datum.

  2. Ale já tady píšu o tom, že leta jsme byli osvobození 9. a teď jsme pár let osvobozeni 8. No a pokud jde o to vraždění,tak to se dělo pak ještě mnoho let a ne pár dní. Napřed se začaly kopat hromadné hroby pro po skončení války postřílené Němce a pak to komunisti přenesli i na čechy. Prostě do detailů bych se nepouštěla, je to jen o těch datech 8. a 9. května 1945.

  3. Nás tedy učila soudružka Švejdová, že Plzen osvobodili amíci. Osmého byla podepsaná kapitulace a devátého přijeli Rusové do Prahy, i když Amíci by tam byli dříve. To se dohodlo na Jaltské konferenci. Faktem ale taky je, že jsme se neučili o Vlasovcích. Koukni se do starých učebnic dějepisu. Jenomže ono se stejně střílelo a vraždilo ještě několik dní po devátém, či osmém. A fakt je taky ten, že já jsem vděčen všem osvoboditelům, tedy Amíkům i Rusům a mnoho dalším.

  4. No jo, je to pravda. 9.5. byla osvobozena Praha a tím pádem i celá republika, proto se slavilo, bez ohledu na to, že celá Evropa slavila o den dříve. Američané by Prahu osvobodili dříve a Patton i chtěl jenže na Jaltě si poválečnou Evropu rozdělili jinak a ve jménu Stalinova hesla: “Jeden padlý je tragédie, tisíc padlých statistika”, už další padlí nehráli velkou roli. Nakonec jak dlouho se nám snažili namluvit, že i Plzeň osvobodili “černoši z Kubáně”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *