Zemřela jazzová zpěvačka Vlasta Průchová:-(

Česká kultura zaznamenala další citelnou ztrátu. Po nedávném úmrtím barda českého divadla Borise Rösnera v pátek zemřela i legenda českého jazzu Vlasta Průchová, která ve věku nedožitých 80 let podlehla boji s těžkou nemocí.První dáma české jazzové scény Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku. Během své více než půl století trvající kariéry vystupovala s řadou špičkových orchestrů a muzikantů. Ráda vzpomínala na účinkování s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka. Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem.

S velkým úspěchem také vystupovala s Junior Triem, kde vedle jejího syna Jana hráli Miroslav a Alan Vitoušovi, všichni tři budoucí špičkoví jazzoví instrumentalisté a skladatelé. Nejraději ovšem Průchová vystupovala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa.

Průchová patřila k nejvýraznějším osobnostem jazzu, hudby, jejíž kolébkou je jižanský New Orleans ve Spojených státech amerických. Jako “buržoazní” hudba však neměl jazz zejména v 50. letech v Československu na růžích ustláno. Důkazem toho je i příhoda Průchové, která na konci 40. let zářila na jevišti pražského Pygmalionu. Scéna se stala po puči v roce 1948 nepohodlnou, Průchová tak musela křižovat republiku se svým repertoárem. Její strhující vystoupení však aplaudovali nadšení diváci od Aše až po Čiernou nad Tisou.

Jazz byl pro Průchovou vším, nejenom hudebním stylem, ale i smyslem jejího života. Odměnou za její celoživotní činnost bylo zpěvačce udělení medaile Za zásluhy, kterou jí věnoval v roce 2003 prezident Václav Klaus.

(převzato z Novinky.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *