“Vyšetřování skončilo” Zapomeňte?

“Pitva prokázala, že malý Matěj zemřel na následky vypadnutí z vlaku, cizí zavinění nebylo zjištěno.”A tohle už má být jako celé? Žádná rekonstrukce? Nic dalšího?
Pokud bych chtěla pochopit, že máma pustí 5ti letého kluka samotného ve vlaku na záchod, musím si myslet, že nikdy nejela vlakem a pokud ano, WC nepoužila.
Je fakt, že sama už jsem vlakem nejela dost dlouho a možná, že v dnešní době jsou vlakozáchody vymakanější, ale když jsem ještě vlakem jezdila a WC v něm občas použila, připadalo mi to fyzicky poměrně náročné.
Co mě zaráží dál je to, že se dítě hledalo v tak rozsáhlé oblasti. Jak dlouho byl Matěj na tom záchodě? 5 minut? Máma ho nešla po delší době hledat? Jakou vzdálenost ujede takový vlak za 5 minut?
Otevírání dveří. Dveře ve vlacích určitě nejde otevírat, pokud vlak nesníží rychlost, tuším na 5km/hod, takže se dá předpokládat, že v době, po kterou Matěj v kupé nebyl, vlak zastavil, nebo přinejmenším prakticky úplně zpomalil. Na tyto momenty si matka, ani průvodčí, nikdo další nevzpomněl? A pak, otevírali jste někdy ve vlaku dveře? Máte pocit, že to jde snadno? že k tomu není potřeba žádné fyzické síly?
Stejně tak okna, mají přece pojistky a po zmáčknutí pojistky je potřeba ještě docela dost zabrat, aby šlo okénko stáhnout a pak, jak se do výšky, kupříkladu 120cm, vyšplhá malé dítě, není-li vzpěrač?
No nevím, podle mého názoru příliš mnoho nezodpovězených otázek na prosté konstatování ” zemřel na následky vypadnutí z vlaku, cizí zavinění nebylo konstatováno”.
Nebo, co myslíte?

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u „“Vyšetřování skončilo” Zapomeňte?

  1. Být matkou znamená mezi jiným tak nějak předvídat každé hrozící nebezpečí hruba tak 2.5 vteřiny předtím, než se stane. Nenecháváme děti ani na vlastní zahradě opravdu ani minutu bez dohledu, vžydcky je někdo musí , prostě musí mít v zorném poli a tak musím opakovat znovu, že já bych své dítě nenechala courat po vlaku samotné.

  2. …že už se asi nikdy nikdo nedoví, jak to doopravdy bylo, na to můžem vzít jed… Je tady ale ještě jedna věc do diskuze: jak asi musí být té matce a dokázali by jste to “rozchodit”? Obávám se, že já NE…

  3. Když měl můj syn 5.5,začali jsme jezdit do Prahy-vlakem a když měl 6.5, tak užjsme byli přestěhovaní a jezdili jsme vlakem na Moravu, zhruba jednou za 14 dní a poznatky mám úplně stejné jako Ty IbO.Od 7mi, jsem ho občas nechávala cestovat samotného-letadlem, což vypadalo tak, že se k Adamovi vypsala žádanka jako na balík:-)), na krk dostal cedulku s jménem, v Praze ho ode mne převzala letuška a v ostravě ho ta samá letuška předala tátovi. Zhruba od 12ti jsem ho nechala jezdit autobudem, takže řidič dostal velké kafe a kontroloval, jestli Adam v Přerově nasedl po přestávce zase do autobusu. Je ovšem taky fakt, že tehdy jezdily trasu Praha-F-M a zpět, dva řidiči, kteří se střídali a oba jsem pak už znala a oni znali Adama.

  4. Když měla moje starší holka 5 let, jezdila jsem s ní vlakem hodně často a hodně daleko. Nedokážu si představit, že bych ji pustila samotnou na záchod ani teď, když jí je 8, natož tehdy, kdy jsem jí dovolovala pobíhat po chodbičce, ale seděla jsem u dveří kupéčka, abych na ni pořád viděla. Navíc kdybych ve stanici (nebo i před ní) zjistila, že nemůžu děcko najít, byla bych asi pološílená strachy a nedokážu si představit, že bych ten vlak nechala ještě odjet dál… Toliko můj pohled na věc…

  5. No, to nevim jestli se dokaze. Na zachodech se okna otviraji jen sklopenim dovnitr tak 10 az 15 cm. Ostatni okna se otviraji tahem dolu a jde to tezce, navic jsou vysoko, vypadnuti oknem tedy vylucuji. Zavrene dvere otevrit nemohl, protoze nejdriv by musel preklopit paku, ktera se silou pruziny vraci zpet a pak velkou silou zatlacit dolu a zaroven na dvere smerem ven, tim prekonat silu tlaku proudeni vzduchu, aby je otevrel. Muzu rict, ze to jde opravdu tezce. Navic je tady i blokace dveri za jizdy nad 5km/h. Podle mne mohly byt dvere pootevrene a pak to bylo pro nej lehci, ale ne zas tak snadne. I pro pootevrene dvere potrebujes nejakou silu k otevreni. Zpusob zavirani dveri je jako u auta, pokud je nezavres uplne, zustanou jen “zaklapnute”, cili jsou pootevrene a drzi je zaklopka. Teda tak to bylo aspon u starsich skodovek. Takze ve vagone ikdyz jsou dvere jen pootevrene, proud vzduchu je sam neotevre. Musis jim pomoct zatlacenim na paku dolu. To uz ale mohl udelat nebot to jde lehceji nez kdyz jsou zavrene uplne. Staci tedy zatlacit na paku a proud vzduchu dvere otevre.

  6. No, tech otazek je opravdu hodne. Co se tyce dveri, jezdil jsem vlakem v dobe uceni 3 roky dva krat tydne a muzu rict, ze jako “nezbedni kluci” jsme se snazili za jizdy s dvermi ruzne manipulovat a proto vim, ze se za jizdy daly nektere lehce otevrit, aspon v tehdejsich vagonech. Zalezelo ovsem na tom, jestli to byly dvere predni nebo zadni, z pohledu smeru jizdy. Nevim o jake dvere se jednalo v tomto pripade, pokud to byly tedy predni dvere vagonu, z pohledu smeru jizdy, vlivem proudeni vzduchu je nelze otevrit lehce, ani kdyby byly nezajistene, protoze proud vzuchu ma snahu je zavirat, pokud to byly dvere zadni proud vzuchu je lehce otevre sam. Dale matka tvrdila, ze videla na dvere zachodu, takze pokud to byl vagon s kupecky nemohla na ne z kupecka videt, pokud to byl vagon bez kupecek, videt mohla, pak je ale divne, ze ho nevidela jak odesel do prostoru dveri. A jeste ke dverim, u starsich typech vagonu byly dvere s naslapnou plosinou, ktera se pri otevirani zvedala smerem ke dverim, takze pokud na nich stal, coz je logicke, dvere by se neotevrely, nebo hodne tezce, jenze opet tady zalezi o ktere dvere se jednalo, zda predni nebo zadni. Teoreticky by ho mela naslapna plosina sevrit, ale to je teorie. Muj nazor je, ze mohl vypadnout ze dveri. Mne spis prekvapil laxsni pristup matky k situaci, ja bych to resil teda jinak. Nechci ale matku bezhlave obvinovat, protoze ruku na srdce rodicove, vase pozornost byla vzdy bezchybna? Muzu Vam rict, ze i ja mel nekdy chvile, kdy jsem mel na cele studeny pot a byl jsem rad, ze se nic nestalo a to jsem, si myslim, byl hodne pozorny, mozna nekdy az moc.

  7. Nevím v jakém vlaku jeli, ale u starších vozů jde někdy dveře otevřít celkem snadno a u jednoho typu je to hračka, ale to by si nejspíše všichni všimli, že se otevřeli dveře, když tam byl malý kluk. A pokud to byly dveře, které se neotevírají proti vzduchu obtékající vlak tak jdou taky za jízdy někdy otevřít snadno.Mě spíše fascinuje jak mohla ta matka 5ti letého kluka pustit na záchod bez dozoru. Neříkám, když pobíhá trochu po vagóně, ale na záchod??? To je nějaké divné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *