Žít singl je moderní, ale přibývá moc odpadků:-)

Počet lidí žijících tzv. singl, se v poslední době zvýšil v ČR už na 1.3 milionů, říkají novinky.cz

A nemyslete, že tenhle průzkum započítává seniory, kteří už jaksi sami zůstali, naopak vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu i ministerstva práce a sociálních věcí. Na rychlém růstu počtu jednočlenných rodin se stále více podílejí mladí lidé, kteří by rodinu založit mohli, ale jaksi programově nechtějí.

Demografové nás ale uklidňují. Obdobný trend je běžný v celé Evropě. Například v zemích původní "evropské patnáctky", tedy patnácti zakládajících členů EU, je v současnosti přes 56 miliónů jednočlenných rodin. No nevím, zda je to uklidňující, ale budiž:o)

Rostoucí počet jednočlenných rodin začíná výrazně měnit nejen životní styl společnosti, ale i ekonomiku země.

V minulosti byla totiž typickým obyvatelem jednočlenné domácnosti osoba ovdovělá, s nízkými příjmy, která si velice pečlivě hlídala výdaje. Dnes jednočlenné domácnosti představují velmi často mladí lidé či lidé středního věku s dobrými příjmy. Dopad "samotářů" na ekonomiku začíná být výrazný. Přitom se nejedná jen o to, že jednočlenné domácnosti za sebou zanechávají v přepočtu na jednu osobu více odpadků než domácnosti vícečlenné. Člověk, který žije v domácnosti sám, vyprodukuje podle údajů vědců z londýnské University College 1600 kilogramů odpadků ročně, osoba žijící ve vícečlenné rodině jen 1000 kilogramů.

Lidé, kteří bydlí sami, spotřebují o 42 procent více obalů než vícečlenné domácnosti, neboť daleko častěji používají hotové výrobky. Nejvíce hotových výrobků pak spotřebují muži ve věku 35 až 45 let, kteří žijí sami, bez partnerky či partnera.

Žít singl je moderní, ale nezdravé nejen proto, že takový způsop života se pojí převážně s nezdravým způsobem stravování, ale i sexuální život osaměle žijících osob je prý chudší než u osob žijící v klasických manželstvích, či lépe u stabilních párů ( hehe no asi jak kde:-)))

Průzkum Rosy nehovoří o tom, zda za tak obrovský přírůstek "singlů" můžou spíš chlapi ( prý hodně závislí na matkách) nebo, zda je to jev "za který si mohou muži i ženy", protože preferují trávení času v dobrém zaměstnání s vysokými příjmy před utrácením příjmů nižších s rodinou v hypermarketech.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *