Pas?

No jo, potřebujeme všichni! Skoro všichni:-)

Přinejmenším všichni kdo chtějí cestovat, vlastně i ti, kteří vůbec cestovat nechtějí a je jimi jen cestováno. Kupříkladu děti. Prostě mít pas je důležitější než mít nohy, i pro děti, kterým donedávna stačilo mít nohy.
Abyste chápali, říkám, že malé děti Vám už do cestovního pasu nikdo nezapíše, prostě  svůj pas musí mít i novorozenci, kojenci, batolata a to na dobu omezenou
No to je jasné celkem, protože takové dítě se Vám během poměrne krátké doby  prostě z novorozence na batole změní:-)
Chcete-li získat pro dítě, či sebe pas první, musíte mít kromě věcí jako občanka a rodný list ještě další ZÁSADNÍ VĚC – potvrzení o státním občanství!
No moc to pravda nechápu, protože každý občan disponuje rodným číslem a má-li rodné číslo, mohlo by se zdát, že taková věc, zapsaná v rodném listě, musí stačit, zejména má-li to rodné číslo tvar "český" a nikoliv cizinecký a navíc z rodného listu je zřejmé komu, kde  a proč jste se narodili/se děti narodily, nicméně prostě to nestačí.
Zkrátka a dobře, pokud chcete pro sebe či své dítě získat první cestovní pas, musíte nejprve na příslušnou matriku, kde Vám za poplatek 100,- Kč vydají potvrzení o tom, že jste/jsou občany České republiky. 
S takovým potvrzením, 2 fotografiemi, OP, rodným listem, případně i s rodným listem dítěte se posléze odeberete na Pasové oddělení, kde Vám/dítěti vystaví cestovní pas.
Vyřízení toho batolecího trvá 15 dní a zaplatíte za něj 50,-Kč a má platnost 1 rok.
Takže pozor! I pokud disponujete platným cestovním pasem v němž máte zapsané dítě, musíte mu opatřit jeho vlastní cestovní doklad, jinak zůstanete doma.
 
P.S. Nemá někdo zkušenost jak je to s cestováním po státech EU s OP v němž jsou  zapsané děti?:-) 
 
 
 
 
 
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Testujeme jak to funguje a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *