Za genocidu ve Srebrenici není zodpovědný srbský stát

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v pondělí oznámil své rozhodnutí v civilní žalobě, kterou vznesla Bosna vůči Srbsku (někdejší Jugoslávii) za genocidu na bosenských Muslimech v letech 1992 – 1995. Soudní tribunál potvrdil, že jeden z masakrů konfliktu, vraždění ve Srebrenici v roce 1995, byl genocidou. Odmítl ale označit stát Srbsko za viníka, ačkoliv genocidu spáchali bosenští Srbové.

BUM!……………….

Podle žaloby bělehradská vláda tehdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče v rámci své kampaně za vytvoření "Velkého Srbska" podněcovala a zbraněmi a finančně podporovala bosenské Srby k etnické genocidě vůči bosenským Muslimům. Soud měl rozhodnout, zda je Srbsko zodpovědné za vraždění, mučení, znásilňování a vyhánění bosenských Muslimů v letech 1992 – 1995. Srbsko tvrdí, že akce vedly srbské polovojenské skupiny, a že šlo o konflikt mezi etnickými skupinami. Neexistoval prý záměrný plán vlády zničit celé etnikum.

Válečný konflikt, v němž v letech 1992 – 1995 zahynulo více než 100 000 lidí, způsobil rozpad bývalé Jugoslávie. Bosenští Muslimové a Chorvati požadovali nezávislost na Bělehradu, s čímž nesouhlasili bosenští Srbové.

Překvapivé nicméně závazné rozhodnutí Haagského soudu, zkrátka a dobře polovojenské skupiny vyvraždily nejméně 100 tisíc lidí, tedy zhruba asi tak jedno velmi hustě osídlené okresní město a oficiální Srbské orgány si toho patrně nepovšimly, jinak by se samozřejmě snažily takovému vraždění zabránit, nebo by samy požádaly o nějakou pomoc zvenčí.

No co už, teď by se možná na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu obrátit třeba Německo……………

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *