Národ sobě?

aneb,  Národní Knihovna počtvrté!

O Národní Knihovně, Chobotnici, Oku, Plivanci a já nevím jak ještě se jí říká, už si čteme porůznu od jara, jen já už o ní píšu počtvrté, z toho potřetí během posledního týdne, dost často, ale ne tak často, jak se divím.

Zjara nám ukázali vítězný projekt vyhlášené soutěže, část z Vás zcepeněla nadšením, část z Vás znechucením, část z nás překvapením. Jako doprovodnou akci jsme si přečetli nadšené projevy zástupců města i státu, z nichž byli někteří z Vás nadšení, někteří znechucení, někteří překvapeni, každopádně například primátor Bém ještě v květnu tohoto roku nad architektnonickým návrhem doslova vytekl.
Následovala odporuplná reakce prezidenta, které jsme se převážně zasmáli.
Před týdnem nabrala kauza opačné obrátky a široká veřejnost byla seznámena se skutečností, že Knihovna je sice nezbytná, Projekt velmi dobrý, ale Pozemek pro něj vybraný se zčista jasna stal nevyhovujícím, protože, protože a protože.
Nevím jak Vám, ale mně to přišlo jako tragikomedie k popukání, vlastně ne, přišlo mi to jako debilní frackovina na pár facek.
Dnes si otevřu tisk a co nevidím!
Ministerstvo kultury vlastně nikdy na Knihovnu žádné peníze neslíbilo! Ministr kultury vůbec možná neví, že je taková stavba pro Prahu nezbytná, a umí ministr vůbec číst?

"Projekt Národní knihovny na pražské Letné podle návrhu architekta Jana Kaplického je ve stadiu klinické smrti. Po odmítnutí ze strany premiéra Mirka Topolánka a primátora Pavla Béma (oba ODS) ve středu ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) Právu sdělil, že jeho úřad nikdy neslíbil na budovu peníze."

http://www.novinky.cz/domaci/ministerstvo-odmita–ze-slibilo-penize-na-novou-knihovnu_124853_ts35l.html

Takže ono to po půl roce vlastně teď celé vypadá, že  Stát vůbec netuší, že Praha potřebuje takovou stavbu, jediný kdo si to vlastně myslí je ředitel Ježek, který zřejmě sám o své vlastní vůli zorganizoval Výběrové řízení, do komise pozval řadu zahraničních architektů a taky zástupce Unesco. Možná se dočteme už zítra, že na pana Ježka někdo podal trestní oznámení, které Policie ČR v pondělí prošetří, Státní zástupce podá  v úterý obžalobu a další pondělí dostane Ježek 5 let natvrdo a bude mu uložena povinnost zaplatit 20 milionů, které celá ta legrace zatím stála, jako náhradu škody.

Takže vlastně co? No, je to Národní, tak co myslíte, nesložíme se? :o)

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *